AKTUELNO

Bolničarka je otkrila koje greške roditelji najčešće prave tokom vožnje, kao i kako da pravilno postupe sa decom, ukoliko dođe do saobraćajne nesreće.

Svaki roditelj veže svoje dete u autosedište i veruje da je sigurno, ali čak i sitne greške mogu da imaju ozbiljne posledice. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste da mnogi roditelji uopšte ne shvataju da greše. Bivša bolničarka Niki Jurkuc je podelila najčešće greške roditelja u vožnji, a jedna od njih može značajno da utiče na ishod automobilske nesreće, piše Tiny Hearts.

Kao majka, Niki se zalaže za edukaciju roditelja kako bi, u slučaju nesreće, znali kako da postupe uprkos panici i adrenalinu.

- Najveća greška koju roditelji prave je prerano uklanjanje deteta iz autosedišta - upozorila je.

Ako se dogodi saobraćajna nesreća pri brzini većoj od 60 km/h, dete treba da ostane što mirnije kako bi se smanjio rizik od pogoršanja moguće povrede kičme.

Na svom Instagram profilu, gde ima preko 822.000 pratilaca, Niki objašnjava da se u svakoj nesreći zapravo događaju tri udara:

Prvi udar: Vozilo udara u objekt ili drugo vozilo.

Drugi udar: Telo putnika udara u različite delove vozila.

Treći udar: Organi unutar tela, uključujući mozak se pomeraju i udaraju u unutarašnje strukture tela.

Šta učiniti ako vaše dete doživi nesreću?

Niki savetuje roditeljima sledeće:

Ako je sigurno, ostavite dete u autosedištu i sačekajte hitnu pomoć.

Ako je vozilo u opasnom položaju (požar, dim, mogućnost dodatnog udara), uklonite sedište sa detetom unutra ili prerežite pojaseve dok je dete još pričvršćeno.

Ako morate hitno da izvadite dete, držite mu glavu, vrat i kičmu kako biste smanjili rizik od povreda.

Bolničari, kada stignu na mesto nesreće, ne gledaju samo vidljive povrede. Oni procenjuju brzinu udara, vrstu sudara, oštećenje vozila i potencijalne unutarašnje povrede, poput krvarenja ili oštećenja kičme.

- Ako se nesreća dogodila pri brzini većoj od 60 km/h, dete će biti prevezeno u bolnicu na dalju procenu, čak i ako na prvi pogled izgleda dobro - naglašava Niki.

Nažalost, nesigurnost ne dolazi samo nakon nesreće, mnogi roditelji svakodnevno nesvesno ugrožavaju sigurnost svoje dece. Ovo su najčešće greške:

Prerano okretanje sedišta prema napred - Iako zakon dopušta da bebe budu okrenute prema napred, preporučuje se što duže zadržavanje u položaju prema nazad, unutar sigurnosnih oznaka sedišta.

Labavi pojasevi - Ako pojasevi nisu dovoljno zategnuti, dete može da bude izbačeno napred pri sudaru. Brz test: Ako možete da uhvatite i stisnete pojas na ramenu deteta, previše je labav.

Debela odeća ispod pojasa - Glomazne jakne stvaraju razmak između deteta i pojasa, što može da smanji učinkovitost sigurnosnog sistema.

Nepravilno autosedište - Prerano prebacivanje deteta u drugu kategoriju sedišta (ili potpuno preskakanje sigurnosnog sistema) može značajno da poveća rizik od povreda.
Svi roditelji znaju koliko može biti da bude teško smestiti nemirno dete u autosedište, ali samo nekoliko dodatnih sekundi za pravilno nameštanje pojasa i sedišta može da napravi ogromnu razliku.

Sigurnost dece u automobilu nije nešto gde vredi rizikovati. Pravilno vezivanje deteta i ispravan postupak u slučaju nesreće mogu da naprave razliku između manjeg incidenta i tragičnih posledica. Ne postoji "previše sigurno" kada je reč o zaštiti najmlađih.

Autor: Aleksandra Aras