AKTUELNO

Tehnologija napreduje iz dana u dan, svakodnevno smo svedoci novih modela telefona, laptopova, kompjutera i slično, a mnogi stari skupljaju prašinu po kutijama, fiokama i drugim mestima u kući sve dok jednog dana ne završe na deponiji. Međutim, malo ko zna da baš u tim, više nepotrebnim, aparatima krije pravo malo bogatstvo.

U njihovim komponentama i konektorima nalaze se male količine dragocenih metala među kojima je i zlato. Ali, zahvaljujući naučnicima iz Ciriha sada postoji način kako do tog zlata i da se, takoreći, dođe.

Kako doći do zlata iz elektronskog otpada?

Zbog svoje provodljivosti i otpornosti na koroziju zlato je jedna od glavnih komponenti mnogih elektronskih uređaja. Ali, njegovo izdvajanje iz elektronskog otpada oduvek bio papren i složen proces, kao i ekološki problematičan jer su tradicionalnije metode za taj proces koristile toksične hemikalije i trošile ogromne količine energije, što je zlato činilo teškim za reciklažu.

Međutim, zahvaljujući naučnicima sa ETH iz Ciriha proces izdvajanja zlata iz elektronskog otpada više ne mora biti toliko složen i to sve zahvaljujući jednoj namirnici - siru odnosno proteinu surutke koji je nusproizvod u proizvodnji sira. Naime, ovom novom naučnom metodom protein surutke može da se pretvori u sunđerasti materijal koji deluje kao filter, selektivno apsorbujući jone zlata iz rastvora u kojem su rastvoreni elektronski delovi.

Kada upije zlato, dolazi do zagrevanja i "kreira" grumen zlata. U eksperimentu koji su sproveli, naučnici su uspeli da izvuku 450 miligrama 22-karatnog zlata iz svega 20 starih matičnih ploča kompjutera.

Kakve su prednosti ovog inovativnog metoda?

Ekonomski i ekološki potencijal ovog inovativnog metoda je neprikosnoven. Prema procenama istraživača na svaki uložen dolar dobija se povrat od 50 dolara u vrednosti zlata. Takođe, proteinom iz surutke može se rešiti problem elektronskog otpada i otpada iz proizvodnje sira. Održiva i isplativa reciklaža zlata mogla bi da napravi drastične promene u upravljanju e-otpadom, a sledeći put pre nego što baci stari uređaj razmislite da li se u njemu možda krije i malo zlata.

Autor: Marija Radić