Ova inicijativa dolazi u trenutku kada tehnološke kompanije osećaju sve veći pritisak zakonodavaca da njihove platforme postanu bezbednije za mlađe korisnike.
Ako ste kao tinejdžeri kliktali "da, imam 18" na nedozvoljenim stranicama, čini se da je takvoj praksi odzvonilo. Naime, Google je najavio početak testiranja modela za procenu starosnog doba pomoću mehaničkog učenja koja bi trebalo da pomogne u određivanju toga da li je korisnik mlađi od 18 godina. Sličan mehanizam najavljen je i na drugim platformama, kao što je Discord.
U objavi na zvaničnom blogu kompanija je istakla da model, čije se uvođenje očekuje kasnije ove godine, ima cilj da pruži "primerenija iskustva za mlađe korisnike". Prvo će biti dostupan u Sjedinjenim Američkim Državama, a kasnije će se proširiti na druge zemlje.
Analiza istorije pretraživanja, pregledanih videozapisa...
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada tehnološke kompanije osećaju sve veći pritisak zakonodavaca da njihove platforme postanu bezbednije za mlađe korisnike. Prošle godine je i Meta uvela sličan AI model koji pomaže u proceni da li je korisnik mlađi od 18 godina.
Iz Google-a su za portal CNET izjavili da će model koristiti mehaničko učenje za analizu različitih podataka povezanih s korisničkim nalogom, poput istorije pretraživanja, kategorija pregledanih videozapisa i postojanja naloga. Ovi podaci mogu da pomognu modelu u prepoznavanju pokušaja lažiranja starosnog doba.
Potvrda identiteta dokumentom
Ako model pogrešno označi nalog kao maloletnički, korisnik će moći da potvrdi svoje godine ličnim identifikacijskim dokumentom, kreditnom karticom ili selfijem. Iz Google-a su takođe poručili da istražuju dodatne metode provere starosnog doba. Slične metode već su primenile druge kompanije, poput Mete, na različitim tržištima, uključujući Evropu.
Izvršni direktor YouTube-a Nil Moan spomenuo je alat baziran na mehaničkom učenju u objavi o prioritetima kompanije za 2025. godinu, naglasivši kako će nastaviti "odgovorno da koriste snagu veštačke inteligencije kako bi poboljšali iskustvo YouTube-a za sve korisnike".
Ograničavanje pristupa internetu u školi
Osim toga, Google planira da uvede dodatne bezbednosne mere za maloletničke naloge, poput filtriranja ili zamućivanja eksplicitnih rezultata pretraživanja i ograničavanja osetljivih oglasa i sadržaja na YouTube-u.
Jedna od novih funkcija biće i "School Time" za Android uređaje, koja će omogućiti roditeljima da ograniče pristup aplikacijama tokom školskih sati. Među nadolazećim promenama su i jednostavnije upravljanje dečjim sadržajima na internetu preko Google Family Linka, te opcija "tap to pay" na Android telefonima uz roditeljsku saglasnost.
Google ističe kako su ove promene deo šire inicijative da se mlađim korisnicima osigura bezbednije i prikladnije internet okruženje.
Autor: Jovana Nerić