Kako se vaspitavaju deca, u čemu današnji roditelji najviše greše i da li je moguće deci istovremeno biti autoritet i prijatelj? Stručnjaci smatraju da su, nedostatak vremena i trka za zaradu ključni problem sa kojima se roditelji suočavaju.
Dečiji psiholog Natašna Andonovski smatra da se situacija može rešiti u tri koraka – slobodna nedelja za roditelje, radno vreme subotom do 14 sati i isti uslovi za roditelje u privatnom i javnom sektoru koji podrazumeva ne više od jednog radnog vikenda mesečno.
Potrebno je, kaže, vratiti vaspitnu ulogu škole.
- Devojčice ne mogu da drže olovke koliko su im nokti dugački, za 18. rođendan traže povećanje usana… To je nedopustivo! Postoji velika zloupotreba mobilnih telefona, roditelji previše veruju deci, nedovoljno kontrolišu sa koime se druže, malo se vremena provodi u kući – navela je Andonovski.
Ona je ukazala da su novi modeli, popustljivog roditeljstva, doveli do toga da sve veći broj majki trpi porodično nasilje od maloletne dece. Andonovski je savetovala roditeljima i da nikada ne ruše autoritet nastavnika i vaspitača pričajući loše pred o njima pred decom.
Psihoterapeut Darka Krsmanović ističe da su se vaspitni stilovi menjali, a deca danas u većoj meri poznaju prava, a roditeklji ih u tome podržavaju jer su prošli vrlo strog dil.
- Potrebno je postaviti granicu između pohvala, kazni i očkivanja. Vasipitanje je proces koji počinje odlukom da imamo dete, odnos sa detetom se gradi od rođenja, a ne kada dete već uće u pubertet. Do tada mu treba usaditi sistem vrednosti, kako uticaj okoline ne bi bio poguban za njega i porodicu – istakla je Krsmanović.
Ona je ocenila da kazna može biti rešenja, ali da je put do kazne dugačak, praćen brojnim objašnjenjima i upozorenjima.
- Roditelj može da zagri dete i prizna da mu je teško jer ga je kaznio, ali mora da sprovede kaznu – rekla je Krsmanović i dodala da je roditeljstvo lepo i kreativno, ali da nosi veliku odgovornost.
Direktorka PU “Čika Jova Zmaj” Lidija Hutović kaže da je predškolski period vreme kada se greške mogu ispraviti , a jedan od dobrih načina su škole roditeljstva.
Prema njenoj oceni, mali broj dece konstruktivno provodi vreme sa roditeljima.
- Roditelji sve više funkcionišu po principu - idi tamo dok ja završim ovo, iako dete može da se uključi u pripremu ručka, odlazak u prodavnicu i druge obaveze roditelja – navela je Hutović.