AKTUELNO

Drugo polugodište u novosadskim školama počinje na vreme.

Nastava će početi 20. januara u skladu sa planom. Uprkos informacijama koje su se pojavile na društvenim mrežama i u pojedinim medijima o obustavama rada u jednom broju škola, direktori ističu da će škole raditi prema redovnom rasporedu, jer je, kako naglašavaju, obrazovanje učenika primarni interes prosvetnih radnika, a obustavu zagovara samo jedan broj nastavnog kadra.

Iz šesnaest škola potvrđeno nam je da obrazovni proces neće biti prekinut. Nastava će se odvijati po planu u osnovnim školama "Branko Radičević", "Žarko Zrenjanin", “Vasa Stajić”, “Đura Jakšić” Kać, "Mihalo Pupin" Veternik, "Jovan Jovanović Zmaj" Sremska Kamenica, "Mika Antić" u Futogu, "Svetozar Toza Marković", "Miloš Crnjanski", “Đura Daničić”, “Kosta Trifkovic”, "Ivo Lolar Ribar" kao i u Srednjoj medinciskoj školi "7. april" , Elektro-tehničkoj školi "Mihajlo Pupin" ali i “Karlovačkoj gimnaziji”.

U sredu popodne su se na društvenim mrežama pojavile informacije da nastave neće biti ni u jednoj od ovih škola i da je jednoglasno dogovorena obustava rada. Međutim, kasnije su se na sajtovima škola pojavila saopštenja direktora, koji su na nedvosmislen način stavili do znanja da obustava rada nije zvaničan stav celog kolektiva škole, već jedne grupe profesora i nastavnika. Oni ističu da je obrazovanje temelj društvnog razvoja, i da prenošenje znanja mora biti najvažnija odgovornost i najveći prioritet svih prosvetnih radnika. I naglašavaju da je izuzetno važno da svoje aktivnosti i postupke donose vodeći računa o interesima učenika i kontinuitetu obrazovnog procesa.

- Primarna misija škole jeste obezbeđivanje kvalitetnog obrazovanja. Svaka odluka koja može poremetiti obrazovni proces ne predstavlja akt koji u svojoj suštini kao primarnu vrednost baštini najbolje interese đaka i njihovih roditelja. Škola kao institucija ima samo jednu obavezu - da đacima obezbedi najkvalitetnije moguće obrazovanje. I da neguje posvećenost, marljivost i znanje. Naš zadatak je da svaki svoj korak preduzimamo odgovorno, vodeći računa o interesima učenika i o ugledu škole. Pozivam sve zaposlene da ostanemo dosledni vrednostima i odgovornostima koje smo preuzeli prihvatajući se časnog poziva obrazovnih radnika - stoji u saopštenju direktora ETŠ "Mihajlo Pupin" Ermidina Elezovića.
Njegov stav deli i direktorka OŠ "Branko Radičević" Suzana Marić. U njenom saopštenju istaknuto je da se kvalitetno obrazovanje ne može ostvariti obustavom rada, već isključivo marljivim, odgovornim i posvećenim radom sa učenicima.

- Prenošenje znanja nije samo naša profesionalna obaveza, već i temelj društvene odgovornosti koju imamo kao prosvetni radnici. Obustava prenošenja znanja ne može se smatrati investicijom u budućnost učenika, profesije i društva. Naprotiv, takvi postupci direktno ugrožavaju interese naših učenika, koji su najosetljiviji i najvažniji deo društva. Svaka propuštena prilika da posvećeno i predano radimo sa našim đacima, nepovratno utiče na njihovu budućnost i razvoj. Kao obrazovni radnici imamo obavezu da svoja pitanja rešavamo institucionalnim putem, kroz dijalog i kroz aktivnosti koje neće narušiti kontinuitet nastave i prava učenika - navodi se u saopštenju direktorke Marić.

Slična saopštenja izdali su i direktori ostalih škola, koji ukazuju da je za obustavu rada zainteresovan samo jedan, manji broj nastavnog kadra, da većina profesora i nastavnika želi da radi. A da to želi i ogromna većina učenika i njihovih roditelja.

- Važno je da naša deca imaju kontinuitet u obrazovanju. Svaki prekid nastave ne samo da im oduzima dragoceno vreme za učenje, već unosi nesigurnost i remeti njihovu svakodnevnu rutinu. Razumem da postoje problemi u prosveti, ali smatram da se oni moraju rešavati na način koji neće direktno pogađati učenike. Deca su naša budućnost, i njihov razvoj ne sme biti ugrožen - kaže majka učenika osnovne škole u Novom Sadu, koja je želela da ostane anonimna.

Novosadski roditelji, čini se, mogu da odahnu. Učenici će 20. januara biti u svojim klupama, nastava će se odvijati bez prekida, a pitanje unapređenja obrazovnog sistema ostaje tema o kojoj treba da se razgovara.

Autor: Dalibor Stankov