AKTUELNO

Jedan od razloga veće potrošnje u domaćinstvu je "fantomska struja", odnosno električna energija koju aparati i uređaji crpe i kada su isključeni. Televizori, računari, štampači, aparati za kafu, pa čak i električne četkice za zube su najčešći krivci.

Zimi provodimo više vremena u kući, pa bi valjalo da proverimo, da li su nam svi ti aparati i uređaji koje koristimo apsolutno neophodni? Ili bar, da li svi moraju da budu uključeni u isto vreme?

Da biste smanjili uticaj fantomske struje na vaše račune, stručnjaci preporučuju da isključite uređaje kada se oni ne koriste. Možda će zvučati čudno što govorimo o isključivanju uređaja, kada su oni već isključeni. Međutim, činjenica je da različiti aparati i uređaji dalje troše struju i kada su isključeni „na dugme" ili stavljeni u Stand-by mode.

Neki od najgorih "prestupnika", odnosno najvećih potrošača fantomske struje su:

Punjači ostavljeni u utičnici koji i dalje crpu struju, čak i kad nijedan uređaj nije povezan na njih.
Desktop računari ostavljeni u Sleep modu, umesto da su u potpunosti isključeni.
Uređaji koji koriste svetlostne indikatore (lampice) i/ili različite vrste displeja kada je sam uređaj isključen.
Bežični telefoni i pametni telefoni sa ekranima koji prikazuju sat ili druge sadržaje i kada se ne koriste aktivno.
Medija plejeri, posebno oni koji mogu sami da skeniraju ažuriranja u pozadini.
Novi pametni kućni aparati kao što su frižideri, mašine za pranje i sušenje, mikrotalasne rerne, robotski usisivači gejming konzole i drugi uređaji koji imaju uvek uključene displeje, povezani su na internet, koji imaju elektronske kontrole ili su putem aplikacija povezani sa pametnim telefonima.

Prema istraživanju američkog Ministarstva za energetiku, isključeni kućni uređaji u Stand-by režimu koji su i dalje priključeni na mrežu, odnosno fantomska struja koju oni potroše, čini između 5 i 10 odsto ukupne potrošnje električne energije u domaćinstvima.

Autor: Dalibor Stankov