Od početka drugog polugodišta, 20. januara, maltene da nije bilo dana da su sve škole u Srbije radile u punom obimu, punog kapaciteta, sa časovima od 45 minuta, dakle uobičajeno. Ono što je takođe činjenica, to je da su đaci izgubili dosta od gradiva, ali ono što u ovom trenutku niko ne može da kaže je kada će nastava vratiti u uobičajene tokove i kada će početi nadoknada časova. I ono što je pitanje svih pitanja to je - koji je krajnji rok da se sve vrati u normalnu da bi nadoknada časova uopšte imala smisla, i formalno i suštinski. Ono što se takođe sada otvara kao pitanje jeste - da li je ova školska godina praktično izgubljena?
O stanju u školstvu prošle nedelje govorio je i premijer u ostavci Miloš Vučević.
- Zaista smo zabrinuti, ne kao predstavnici vlasti ili politike, nego kao građani, na posledice negativne ove blokade univerziteta. Sa već ozbiljno ugroženom studentskom godinom, ali sam posebno zabrinut za pitanje školstva i onoga što rade đacima u osnovnim i srednjim školama. Prosto mi je neverovatno da se neko igra sa sudbinom dece i da obmanjuje roditelje, obmanjuje đake, da će neko to da kompresuje u nekim skraćenim obimima i sadržajima, da će to lako da ispredaju deci - rekao je juče premijer u ostavci Miloš Vučević na pres konferenciji.
Rekao je i da je čuo "neverovatno razrešenje" da nastavnici generalno ne stižu sve da ispredaju deci, pa da neće to stići ni sada.
Da li je školska godina izgubljena?
Ima li vremena da se propušteno nadoknadi i da li je ova školska godina izgubljena, pitali smo radnike u prosveti.
- U ovom trenutnu školska godina se zakonski ne dovodi u pitanje, ali bi vrlo lako mogla, ako se obustava produži. Ovakav vid štrajka obustavom nastave nije regulisan zakonom. Ako bismo gledali zakon, nastavnici koji su u obustavi, već odavno bi suštinski bili bez posla, odnosno bili bi pokrenuti disciplinski postupci. Koliko god uveli nadoknadu nastave, imamo narušen ritam rada i nemoguće je u pravom smislu nadoknaditi nastavu. S druge strane, formalno, to je još uvek moguće - kaže za "Blic" Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija u ostavci.
On je ocenio da veruje da će ipak doći do kompromisa.
- Kompromisi će morati da se naprave. Izbegavanje razgovora koji ovoga puta izbegavaju neformalne organizacije u prosveti ne vodi rešenju. Sve ide u tom smeru da se ova školska godina formalno završi, da deca budu ocenjena, da mogu da završe školsku godinu, a pitanje sticanja znanja i slično se stavlja u drugi plan - smatra Markov.
Slović: "Idealno da se sve vrati u normalu od sledeće nedelje"
Srđan Slović, predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost", jednog od reprezentativnih sindikata u prosveti, smatra da ima vremena da se izgubljeno u nastavi nadoknadi.
- Školska godina je takva da još uvek može da se nadoknadi. Sigurno će posledica po učenike biti kao što ih je bilo do sada, ali biće ih manje ako se što pre normalizuje proces nastave. Učenici su kolateralna šteta u svemu ovome - kaže za "Blic".
On je govorio i tome kada bi najkasnije trebalo da se nađe rešenje da bi se nadoknadilo izgubljeno.
- Ne postoje precizni rokovi, svaki izgubljeni dan je manja mogućnost da se nadoknadi. Najidealnije bi bilo kad bi sve normalno krenulo od sledeće nedelje. Sada nema razloga da se školska godina ne privede kraju na pravi način kako bi učenici sa što manjim posledicama završili školu - kaže on.
Autor: Dubravka Bošković