AKTUELNO

U noći između subote i nedelje 30. marta kazaljke na satu pomeramo jedan sat unazad, a to znači da ćemo te noći spavati jedan sat kraće, ali dan će trajati duže.

Lekari upozoravaju da pomeranje časovnika može imati i negativne posledice po zdravlje, jer mnogi građani tada osećaju umor, pospanost, mrzovoljnost, glavobolju, pad koncentracije pa čak i rasejanost.

Doktorka opšte medicine Biserka Obradović kaže da svi lakše podnosimo zimsko računanje vremena jer spavamo duže, u odnosu na letnje.

Foto: TV Pink Printscreen

- Svi mi koji putujemo, menjamo vremenske zone, isto se osećamo. Konfuzni smo, slabo se koncentrišemo. To posebno teško podnose hronični bolesnici i meteoropate. Sa svih strana imamo uticaje na naš organizam, tu su virusi koji su aktivni - rekla je ona.

Doktorka je potom posavetovala sve da mogu da se pripreme na promenu sata, i to tako što će naterati sebe da spavaju malo manje.

- Kada je mrak lučimo melatonin, svako je pospan, vuče ga krevet, ali zato kad krene sunce, imamo seratonin - rekla je ona.

Foto: TV Pink Printscreen

- Treba prebroditi tih sat vremena, i preporuka za ljude u radnom odnosu je da pokušaju da legnu malo ranije, da pre spavanja ne piju kafu, kofein, da ne gledaju televizor, telefon... - posavetovala je ona.

Poruka ženskom svetu je da san utiče na težinu, našalila se ona na kraju:

- To utiče na metabolizam, a osobe koje spavaju kraće, nemaju taj problem - dodala je Obradović za kraj razgovora.

Autor: Dubravka Bošković