Uprkos krivičnim prijavama protiv Nebojše Simića, on se danas nalazi na mestu direktora JKP vodovod i kanalizacija
Opština Paraćin je danima pod budnim okom javnosti zbog različitih afera koje su isplivale u javnost. Kako piše portal Srbija danas, u jednu od njih je upleten i direktor Javnog preduzeća za vodovod i kanalizaciju u Opštini Paraćin Nebojša Simić.
Naime, Simić pre nego što je došao na tu funkciju bio je direktor Hipo Alpe Adria banke, kada je protiv njega policija u Jagodini podnela krivične prijave 2014. godine zbog malverzacije sa klijentima.
Tužilaštvo u Jagodini je protiv Simića vodio postupak zbog krivičnog dela „Neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i drugih pogodnosti“.
Kako piše Srbija danas, banka je odustala od daljeg gonjenja sadašenjeg direktora JKP Vodovoda, ali je tražila naknadu štete od 239.129 evra. Simić je odbio da ovu štetu plati.
Pozvao se na oportunitet
Simić je inače, uspeo da izbegne dalji sudski postupak u slučaju sa Hipo Alpe Adria bankom, pozivajući se na oportunitet.
Naime, na zapisniku Osnovnog javnog tužilaštva u Jagodini Simić je izjavio da se slaže sa primenom navedenog instituta i da je spreman da uplati iznos od 30.000 dinara u humanitarne svrhe.
Članom 283 Zakonika o krivičnom postupku predviđeno je da se načelo oportuniteta, odnosno odlaganje krivičnog gonjenja, može koristiti za krivična dela koja se kažnjavaju novčano ili zatvorskim kaznama do pet godina. Pozivanje na oportunitet znači da osumnjičeni izbegava dalje gonjenje tako što „na račun propisan za uplatu javnih prihoda uplati određeni novčani iznos, koji se koristi za humanitarne ili druge javne svrhe”.
Advokat Borivoje Borović objasnio je za Srbiju danas šta znači oportunitet koji je potpisao Simić i da li je on time priznao krivicu.
- To znači da se shvata da protiv osumnjičenog nije vođen krivični postupak, već da ta osoba mora da u neku humanitarnu organizaciju uplati neki iznos, eventualno da obešteti oštećenog i da se tako okonča taj postupak. To je veoma korisno sa jedne strane, i može da se sklopi samo za krivična dela za koje je zaprećena kazna zatvora od 3 do 5 godina.
Na pitanje da li to znači da osumnjičeni nije priznao krivicu Borović kaže:
- Ne, to znači da je priznao krivicu, ali se ne vodi nikakav postupak protiv njega i smatra se da nikada postupak nije ni vođen i u tome je prednost tog postupka.
Na pitanje zašto se pozvao na oportunitet, kako piše ovaj portal, Simić nije znao da objasni rekavši:
- Ja se u to ne razumem. Šta god bih vam rekao, slagao bih vas nešto… Imate sve te podatke.
Međutim, dodao je da nije želeo da mu se godinama sudi:
- Nisam hteo da se povlačim po sudu i da se tužim i da se sudim dve godine da dokazujem gluposti, ponudili su ljudi da platim 30.000 dinara i da potpišem nešto i to sam i uradio.
Uprkos krivičnim prijavama zbog finansijskih zloupotreba, Simić je u poslednje tri godine imenovan za direktora dva javna preduzeća u kojima je raspolagao novcem građana Srbije.