AKTUELNO

Srpski kralj Milan Obrenovic (tada knez) odazvao se pozivu Rusije koja je zaratila s Turskom.

1204 - Umro je jevrejski filozof, lekar, matematicar i astronom Mojsije Majmonid, sledbenik Aristotela, najveci jevrejski filozof srednjeg veka. U najvaznijem filozofskom delu "Vodic ljubavi" nastojao je da racionalizuje religiju, sto je izazvalo zestoku osudu ortodoksnih pristalica judaizma. Napisao je vise astronomskih i matematickih rasprava i 18 medicinskih traktata.

1553 - Roden je francuski kralj Anri IV, prvi monarh iz dinastije Burbona, prethodno kralj Navare i voda hugenota (francuski protestanti, kalvinisti) u verskom ratu s rimokatolicima. Tokom vladavine od 1589. do smrti 1610. povratio je Francuskoj unutrasnji mir "Nantskim ediktom" o verskoj toleranciji 1598, ucvrstio je ekonomski i politicki i ojacao kraljevsku vlast. Ubio ga je jedan katolicki verski fanatik. U Francuskoj gde je prozvan "Anri dobri" ponekad ga isticu kao najveceg vladara u istoriji te zemlje.

1570 - Mirom u Scecinu Danska je priznala nezavisnost Svedske.

1642 - Holandski moreplovac Abel Tasman otkrio je zemlju kojoj je dao ime holandske provincije Novi Zeland, ali se zbog straha od domorodaca Maora nije iskrcao. Zasluge za otkrice Novog Zelanda pripadaju i engleskom moreplovcu Dzejmsu Kuku, koji se 1769. iskrcao na jedno od novozelandskih ostrva.

1780 - Rođen je ruski diplomata Karl Robert Vasiljevic Neselrode, ministar inostranih poslova Rusije od 1822. do 1856. Vodio je izrazito reakcionarnu politiku, olicenu u Svetoj alijansi (osnovana posle Beckog kongresa 1815. s ciljem suzbijanja revolucionarnih tendencija). Odgovoran je za ulazak Rusije 1853. u Krimski rat protiv Turske. U rat protiv Rusije potom su stupile Francuska, Britanija i Sardinija (Pijemont). Posle ruskog poraza 1856. podneo je ostavku.

1784 - Umro je engleski pisac i leksikograf Semjuel Dzonson, ciji je "Recnik engleskog jezika" iz 1755. vise od veka vazio za najautoritativniji na engleskom govornom podrucju. Zahvaljujuci knjizi njegovog prijatelja Dzejmsa Bosvela "Zivot dr Dzonsona", koja se smatra retko dobrom biografijom, postao je opste poznat. Ostala dela: poema "Tastina ljudskih zelja", tragedija "Irena", kriticarsko delo "Zivoti pesnika".

1797 - Rođen je nemacki pisac Hajnrih Hajne, jedan od najvecih pesnika 19. veka, cija je poezija suptilnog lirizma i osecajnosti vrhunsko dostignuce romantizma. Posle studija prava u Getingenu i putovanja po Evropi, napustio je Nemacku i otisao u Pariz. Tu se sprijateljio sa Karlom Marksom i napisao pesmu "Tkaci" i satiricnu poemu "Nemacka, zimska bajka". Prethodno je "Knjigom pesama" 1827. uneo u nemacku liriku potpuno nov ton, sto je ucinio i u nemackoj prozi delom "Slike sa putovanja". U Parizu je delovao kao neka vrsta kulturnog posrednika izmedu Nemaca i Francuza - proznom zbirkom "Salon" obavestavao je Nemce o duhovnim prilikama u Francuskoj, a za francuske citaoce napisao je dela "O istoriji novije lepe knjizevnosti u Nemackoj" i "Prilog istoriji religije i filozofije u Nemackoj". Njegova poezija je vrhunsko dostignuce nemackog romantizma. Ostala dela: zbirke "Nove pesme", "Romansero", spev "Ata Trol".

1808 - Madrid je kapitulirao pred francuskim carem Napoleonom I.

1877 - Srpski kralj Milan Obrenovic (tada knez) odazvao se pozivu Rusije koja je zaratila s Turskom. Srbija je objavila rat, iako se jos nije oporavila od poraza u prethodnom ratu sa Turskom. Srpska vojska je ubrzo potukla Turke i oslobodila je Nis, Belu Palanku, Pirot, Kursumliju, Prokuplje, Vranje, Kosovo (veliki deo Stare Srbije). Krajem januara 1878. rat je zavrsen mirom Rusije i Turske u San Stefanu, izrazito na stetu Srbije. Odredbe mira u San Stefanu - kojima je ustrojena Velika Bugarska - evropske sile nisu priznale i one su izmenjene na Berlinskom kongresu kasnije iste godine. Srbija je od tada i formalno medunarodno priznata kao nezavisna drzava, uz teritorijalna prosirenja - Pirotski, Vranjski, Niski i Toplicki okrug. Ipak, srpska vojska bila je primorana da se povuce sa Kosova, koje je prethodno oslobodila, sto je veoma tesko primljeno.

1937 - Japanske trupe okupirale su kineski grad Nanking. Tokom narednih sest sedmica stradalo je oko 200.000 Kineza, mahom civila. U kineskoj istoriografiji taj period najcesce se naziva "silovanje Nankinga".

1943 - Sovjetska vlada je u Drugom svetskom ratu saopstila da odluke Drugog zasedanja "Antifasistickog veca narodnog oslobodenja Jugoslavije" (AVNOJ) "pomazu daljoj uspesnoj borbi naroda Jugoslavije" protiv nacisticke Nemacke.

1967 - Sedam meseci posle uspostavljanja vojne diktature u Grckoj, vojna vlada je skrsila kontraudar i kralj Konstantin primoran je da sa porodicom pobegne u Rim. Kralj je prethodno u poruci naciji zatrazio podrsku u "obnavljanju demokratije i slobode", ali su njemu lojalne jedinice bile nepovezane i izolovane, a vojna hunta unapred obavestena o kontraudaru. Vojna vlada krivila je krunu za tesko stanje u kojem se zemlja tada nasla. Kraljevska porodica u Grckoj nije bila popularna, otuda je monarhiju u Grckoj srusila jedna izrazito desna vlada.

1988 - U Kongu (Brazavil) je potpisan protokol Angole, Kube i Juzne Afrike, uz posredovanje Sovjetskog saveza i SAD, kojim je obezbeden put ka nezavisnosti Namibije (Jugozapadna Afrika) i zaustavljanje gradanskog rata u Angoli, zapocetog novembra 1975. Gradanski rat u toj zemlji je ipak okoncan tek aprila 2002. godine.

1991 - Bivše sovjetske republike Kazahstan, Kirgizija, Tadzikistan, Turkmenistan i Uzbekistan odlucile su da se prikljuce Zajednici Nezavisnih Drzava.

2001 - Petorica islamskih terorista-samoubica upali su u zgradu Kongresa u Nju Delhiju i u oruzanom okrsaju s pripadnicima obezbedenja 14 osoba je poginulo, ukljucujuci teroriste. Indija je optuzila dve militantne islamisticke grupe iz Pakistana za umesanost u napad.

2006 - Belgijska nacionalna televizija priredila je u udarnom vecernjem terminu simulaciju otcepljenja Flandrije. Cak 89 odsto gledalaca izjavilo je da je poverovalo da je Belgija prestala da postoji nakon navodne odluke flamanske skupstine. Vest su ozbiljno shvatili cak i neki medunarodni i diplomatski krugovi.

2013 - Kairo se nasao pod snegom, prvi put nakon 112 godina. Talas hladnoce zahvatio je Bliski istok, pa je snezni pokrivac, koji se ne pamti u tim krajevima, pokrio vise zemalja regiona.

2016 - Sirijska vojska preuzela je potpunu kontrolu nad Alepom. Odbrana pobunjenika slomljena je prethodnog dana, sto je omogucilo veliko napredovanje sirijske vojske i dovelo do povlacenja pobunjenika u nekoliko okruga zapadno od zone sukoba. Veliki delovi Sirije ostali su i dalje u rukama pobunjenika, poput drevnog grada Palmire.

#Vremeplov

'