Noć na ostrvu Koragang, severno od Sidneja, umalo je bila kobna za neke predstavnike životinjskog sveta.
Ekolog sa Univerziteta u Njukaslu, Džon Guld, istraživao je uzroke smanjivanja populacije australijske zelene gatalinke kada je ugledao jezivu scenu.
U obližnjem jezeru video je ženku koja je proždirala zadnje noge nesrećnog mužjaka.
“Jako se trudio da ga ne uvuče u rupu”, rekao je naučnik.
Čin očiglednog kanibalizma prvi put je zabeležen među odraslim jedinkama ove vrste, pa je dr Guld morao da sazna više.
On veruje da kada ženka nije zadovoljna “ljubavnom pesmom” mužjaka može odlučiti da ga pretvori u obrok.
Kanibalizam nije nepoznat među vodozemcima, ali obično mladunci, krastače ili daždevnjaci završe kao večera. Punoglavci raznih vrsta jedu manje punoglavce, recimo, da bi napredovali u životu. U nekim slučajevima, ovo se redovno dešava između braće i sestara.
@uni_newcastle Hop into the world of frogs with Dr John Gould! 🐸 #NewcastleNSW #Frogs #FunFacts #UniTok #Conservation
♬ Sound ig - FlppiTker
U drugim slučajevima, odrasli jedu jaja ili larve, a istraživači su nedavno otkrili da mužjaci mogu pojesti svoje mlade kada su suočeni s neoptimalnim uslovima u vodi.
Dr Guld veruje da ženka može da oseti da li je mužjak “bolji za parenje ili jelo” na osnovu jačine njegovog poziva, odnosno “ljubavne pesme”. To znači da mužjaci preuzimaju ogroman rizik kada pokušavaju da privuku para.
Iako ženke mogu imati korist od kanibalizma, postoje i rizici. Mužjaci bi, recimo, mogli da uzvrate, ili bi ženke mogle da se uguše prevelikim zalogajem.
“Kanibalizmom se mogu širiti i zarazne bolesti među populacijom žaba”, objasnio je.
I dok ovakve priče najčešće nemaju srećan kraj, mužjak iz studije dr Gulda doživeo je da krekeće još jedan dan. Posle naporne borbe uspeo je da izvuče nogu iz usta ženke i pobegne na sigurno.
Autor: Iva Besarabić