AKTUELNO

Meri En je poticala iz škotske porodice Maklaud. Majka budućeg američkog predsednika provela je detinjstvo u malom ribarskom selu Tonga, ni ne sluteći kako će se njen život jednog dana promeniti.

Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp, više puta je govorio da je njegov otac Fred Tramp imao ogroman uticaj na njega ne samo kao uspešnog biznismena, već i kao čoveka. Ali ipak je najbolje kvalitete preuzeo od svoje majke, Meri En Meklaud. Političar je o njoj govorio kao o apsolutno neverovatnoj ženi, koja ga je ne samo mnogo naučila, već je za njega postala i standard žene sa kojom je nehotice uporedio sve svoje supruge. I, prema njegovim rečima, ni jedna joj nikad nije bila ni do kolena.

Poslednja od Meklaudovih, Meri En Meklaud je rođena 10. maja 1912. godine u malom selu Tong na ostrvu Luis, koje se nalazi u severozapadnom delu arhipelaga Hebridi u Škotskoj. Njeni preci su bili drevni severni kraljevi škotske planinske porodice Maklaud, čije je poreklo još uvek obavijeno velom misterije. Danas znamo samo delove istorije njene porodice.

Prema istorijskim podacima, njen predak je bio Laud, najmlađi sin Olafa Crnog, jednog od poslednjih norveških kraljeva. Živeo je u 13. veku i posedovao je ostrvo Skaj i delove ostrva Haris i Luis. Iz njegovog imena je ime roda došlo sa prefiksom "Mak", ​​što se prevodi kao "sin".

Vremenom se porodica Meklaud podelila na dve grane: jednu je nastavio lord Tormod Meklaud sa ostrva Skaj, a drugu lord Torkvil Maklaud sa ostrva Luis. Muškarci su imali ratničko raspoloženje i stoga praktično nisu zaustavili međusobnu borbu. Ovi događaji su doveli do činjenice da je plamena planina ubrzo veličanstveno postavljena na grb porodice Torkuil.

U 17. veku u Škotskoj je izbio građanski rat, koji je primorao dve zaraćene porodice da zaborave na svoja potraživanja jedna prema drugoj i da se usredsrede na globalna pitanja. Ali primirje nije dugo trajalo. Ubrzo se neprijateljstvo između Meklauda obnovilo sa novom snagom, a kao rezultat krvavih borbi, do kraja 17. veka, potomci Torkila Meklauda izgubili su sve svoje zemlje.

Da se ​​vratimo na priču o Meri En, njena porodica je bila poslednji direktni potomci ove škotske porodice. Uprkos tome, njeno detinjstvo je bilo prilično siromašno. Pored nje, njeni roditelji su imali još devetoro dece, a Meri En je bila najmlađa. Uprkos činjenici da je njen otac posedovao lokalnu poštu i držao malu prodavnicu, novac je veoma nedostajao. Starija braća i sestre Meri En, kao i mnogi drugi stanovnici ostrva, sanjali su da odu zauvek kako bi otkrili bolji život za sebe. Prvi svetski rat, koji je nekima konačno onemogućio da nađu bilo kakav rad, takođe je neke podstakao na odluku da zauvek odu sa ostrva.

Jedna od prvih koja je otišla da traži bolji život van Škotske bila je najstarija ćerka Meklaudovih, Ketrin. U početku se devojka preselila u Kanadu, a zatim se preselila u Ameriku. Sedamnaestogodišnja Meri En je bila inspirisana postupkom svoje sestre i odlučila je da sledi njen primer po svaku cenu. Jednog dana, kada je Ketrin došla da poseti svoju porodicu, njena mlađa sestra je podelila sa njom svoje planove. Ona ju je rado podržavala i pomogla joj da stigne u Njujork.

Foto: Tanjug AP/Alex Brandon (STF)

Meri En je skoro odmah dobila posao guvernante u jednoj od bogatih porodica. U početku joj nije bilo lako, jer je teško govorila engleski, jer su u njenoj domovini svi govorili galski. Ipak, nije htela da odustane - iz dana u dan je usavršavala svoje veštine i pokušavala da se učvrsti na novom mestu.

Njene planove pokvarila je Velika depresija. Zbog kolapsa berze na Volstritu, dobila je otkaz i Meri En je morala da se vrati u domovinu, ali ne zadugo, jer je tada već bila upoznata sa Fredom Trampom. U to vreme sin nemačkih emigrantskih biznismena još nije bio bogat, ali je već počeo da se uspešno razvija u razvoju nekretnina. On je bio taj koji je insistirao da se Meri En vrati u Njujork. Biznismen ju je zaprosio, Meri En je pristala i ubrzo se preselila za SAD.

Meri En i Frederik venčali su se u zimu 1936. Od tog trenutka, žena je započela novi život. Brzo se pridružila sekularnom društvu Njujorka, počela da blista na posebnim događajima pored svog voljenog muža i uživala u ulozi majke. Njen brak sa Trampom bio je srećan: par se poštovao i bio je poznat po dobrim manirima.

Svake godine, Fred je dobijao sve veći zamah u poslovanju i potpuno se posvetio nekretninama, koja je kasnije postala zlatni rudnik njihove porodice. Trampovi nisu poznavali siromaštvo, živeli su u velikoj privatnoj kući sa belim stubovima, gde su se o njihovom komforu brinule brojne sluge. Ali uprkos tome, svaki član porodice znao je vrednost novca. Meri En, koja je volela da se luksuzno oblači i sebi gotovo ništa nije uskraćivala, trudila se da svoju decu odgaja da shvate koliko je važno raditi.

I sama je ostala domaćica do kraja života, ali je istovremeno pokušavala da učestvuje u javnim poslovima. Volontirala je u lokalnoj bolnici, pomagala u obrazovnim institucijama, bavila se dobrotvornim radom i nikada nije odbila da pomogne onima kojima je potrebna.

"Bila je neverovatna žena"

Srećan i bezbrižan život Trampovih nekada je bio u senci tragičnih događaja. U septembru 1981. Meri En je sahranila svog najstarijeg sina. Fred Tramp mlađi preminuo je u 42. godini od srčanog udara izazvanog hroničnim alkoholizmom. Donald Tramp je jednom priznao da je, gledajući kako mu brat nestaje pred očima, obećao sebi da nikada neće piti alkohol.

Foto: Tanjug AP/Evan Vucci

Sledeći udarac za Meri En bio je Donaldov razvod od njegove prve supruge Ivane Zelničkove. Bio je praćen glasnim skandalima koji su ozbiljno pomračili ugled njihove porodice. Nekoliko meseci o Trampovom ličnom životu raspravljalo se na naslovnim stranicama novina, a svakog člana porodice proganjali su paparaci. Ali uprkos svim poteškoćama, Trampovi su živeli u braku 63 godine, ostavljajući iza sebe uspešne naslednike.

Fred Tramp je preminuo u leto 1999. godine, a Meri En je napustila ovaj svet godinu dana kasnije u 88. godini. Neposredno pre smrti, napao ju je kriminalac koji je pokušao da joj oduzme torbu. Jedina vredna stvar u torbi bio je novčanik sa četrnaest dolara. Meri En je pokušala da pruži otpor, zbog čega su joj bila polomljena rebra, oštećeni organi, vid i sluh, a dobila je i cerebralno krvarenje. Kasnije je uhapšen 16-godišnji napadač, a čoveka koji je uhapsio napadača Donald Tramp je nagradio velikim čekom koji mu je omogućio da pokrije višegodišnji stambeni kredit.

Autor: Marija Radić