AKTUELNO

Ilon Mask je ponovo u centru pažnje nakon što je ponovio svoju ponudu od milijardu dolara za popularan sajt Wikipedia, ali uz jedan neočekivan i kontroverzan uslov. Mask traži da se ime ove svetski poznate enciklopedije promeni kako bi donacija bila realizovana.

Mask je izjavio da će donirati milijardu dolara ukoliko Wikipedia promeni svoje ime u "Dickipedia". Ovaj zahtev izazvao je niz reakcija, od šale do ozbiljnih kritika, dok mnogi dovode u pitanje Maskove namere. Iako su njegovi komentari često humoristični, ova ponuda je pokrenula debatu o granicama uticaja milijardera na globalne platforme od javnog značaja.

Mask je putem društvene mreže X naglasio da njegova ponuda i dalje stoji, ali je ovaj zahtev mnogima delovao kao još jedan od njegovih ekscentričnih poteza, bez ozbiljne namere. Njegova sklonost ka provokacijama na društvenim mrežama često je u prošlosti služila kao marketinška strategija, ali ovoga puta reakcije su bile podeljene.

Do sada, Fondacija Wikimedia, koja upravlja Wikipedia-om, nije zvanično odgovorila na Maskov predlog. Međutim, neki od istaknutih urednika su ga nazvali "neprimerenim" i "neozbiljnim". Korisnici društvenih mreža brzo su stali u odbranu Wikipedije, ističući njen značaj kao slobodnog resursa za obrazovanje i informacije.

Ova situacija otvara šire pitanje o tome kako uticajni pojedinci pokušavaju da oblikuju javne resurse prema svojim željama. Iako Mask često privlači pažnju svojim ekscentričnim ponašanjem, mnogi se slažu da ovakve ponude, čak i ako su šala, mogu potkopati integritet platformi kao što je Wikipedia.

Da li Mask zaista ima ozbiljne namere ili je ovo još jedan u nizu njegovih ekscentričnih komentara, ostaje nejasno. Jedno je sigurno – njegov potez ponovo je pokrenuo lavinu reakcija i pitanja o granicama privatnog uticaja na resurse od globalnog značaja.

Autor: Jovana Nerić