AKTUELNO

Palantir je veoma cenjena kompanija u tehnološkom sektoru čija je tržišna vrednost sve do nedavno iznosila 240 milijardi dolara.

Iako široj javnosti nije toliko poznata kao Meta, Apple, Google i druge velike kompanije, Palantir je veoma cenjena kompanija u tehnološkom sektoru čija je tržišna vrednost sve do nedavno iznosila 240 milijardi dolara. Pre velikog pada u kojem su izgubili 50-ak milijardi dolara, njihova je tržišna vrednost bila veća i od kompanija poput Disneya i McDonalds`a, usprkos činjenica da mnogi koji ne prate tehnološki sektor nikada nisu čuli za njih.

Palantir razvija softver za analizu velikih podataka koji se koristi u obrani, obaveštajnim službama te za analizu i optimizaciju u komercijalnom sektoru, a osim s privatnim kompanijama, poznati su i po suradnji s vladinim agencijama poput CIA-e i FBI-a.

Ako pitate izvršnog direktora ove kompanije Aleksa Karpa, rad u Palantiru znači da pripadate samom vrhu tehnološke industrije: Svi znaju da ste dobri. Toliko je uveren u kvalitet svoje kompanije i zaposlene da je u jednom nedavnom intervjuu rekao kako se niti jedna verodostojna institucija u komercijalnom životu ne može izgraditi bez Palantira ili bivših zaposlenih kompanije.

Dali ono o čemu govori zaista ima smisla, istražili su novinari Business Insidera koji su razgovarali s profesionalcima za regrutovanje u tehnološkoj industriji. Jedna od osoba koja se slaže s Karpom jest Deepali Vyas iz konsultanske kompanije Korn Ferry. Prema njoj, Palantir je “Goldman Sachs tehnološke industrije” te svi zaposleni s kojima je imala prilike raditi pokazali su se vrhunskim radnicima i profesionalcima.

Najbolje utiče na razvoj karijere

Posebno je naglasila kako su ljudi koji rade ili su radili u Palantiru strastveni u svom poslu te žele raditi na složenim problemima jer ih to motiviše i zanima. Još jedna stvar koju je spomenula jest praktična kultura kompanije koja omogućuje i najmlađim zaposlenima da rade s najboljim ljudima u kompaniji, čime mogu brzo učiti i razvijati se, a takođe ekipa iz Palantira ima tendenciju dugog radnog vremena.

Slično razmišlja i Džejson Saltzman iz Live Data Technologiesa čije je iskustvo sa zaposlenima Palantira takođe iznimno pozitivno i smatra da upravo rad u Palantiru najbolje utiče, odnosno najviše ubrzava karijere zaposlenih. Čak skoro četvrtina bivših menadžera proizvoda Palantira otvorilo je svoje kompanije, a bivši radnici ove komanije najčešće završe ili u važnim startupovima ili u velikim i poznatim tehnološkim tvrtkama poput Googlea, OpenAI-a, Mete itd.

Ne dele svi to mišljenje

Prema Saltzmanu, ako imate Palantir u svom portfelju, možete birati gde ćete raditi u budućnosti, a veliki broj bivših radnika ove kompanije želi rešiti najveće svetske probleme, pokretanjem vlastite tvrtke ili pridruživanjem postojećim velikim tvrtkama.

Naravno, ne dele svi isto mišljenje. Prema Natanu Fisheru, rad u Palantiru svakako je plus za karijeru, no pravo tržište rada ne nagrađuje samo ime brenda, već znanje i veštine zaposlenika. Slično smatra i Farah Sharghi, koja je godinama radila u sektoru zapošljavanja velikih tehnoloških kompanija.

Prema njoj, dobar radnik u Palantiru, možda neće biti tako dobar u nekoj drugih kompaniji i to će zavisiti o samoj kompaniji - što radi, kakve su njene potrebe itd. Palantir je dobar brend. Ali mislim da nije tako impresivan kao neke druge kompanije, poklopio je Karpa izvršni direktor kompanije za pomoć u razvoju karijera Kadima Careers Alan Stein.

Autor: Snežana Milovanov