AKTUELNO

Fudbal kakav znamo tokom poslednjih nekoliko decenija mogao bi da postane prošlost - najuticajniji evropski mediji najavljuju drastičnu promenu pravila nakon koje sport više neće biti isti. Navodno, na sastanku Međunarodnog odbora fudbalskih asocijacija (IFAB) u Belfastu predstavnika imaće i FIFA, a pričaće se o korenitim promenama pravila fudbalske igre.

Kako prenosi francuski "Ekip", na 139. godišnjem sastanku Međunarodnog odbora fudbalskih asocijacija (IFAB), kojem će prisustvovati i šef FIFA Đani Infantino, biti usvojene promene koje će stupiti na snagu već od jula ove godine. Glavne teme razgovora biće "Vengerov zakon", o ofsajdu, komunikacija sudija tokom VAR provera, ali i efektivno vreme za igru na svakoj utakmici. Za sada nema reči o čelendžima, odnosno mogućnosti trenera da preispituju odluke.

Novo pravilo o ofsajdu nosi ime po aktuelnom direktoru za globalni razvoj fudbala FIFA i nekadašnjem menadžeru Arsenala Arsenu Vengeru, već je testirano na omladinskim turnirima u Italiji i Švedskoj. Prema njegovom predlogu, igrač bi se našao u ofsajdu ako je celo telo izvan linije poslednjeg defanzivca. To znači da sve dok je deo njegovog tela poravnat sa linijom poslednjeg defanzivca, igrač neće biti u nedozvoljenoj poziciji. Navodno, ovako će se stimulisati napadački fudbal i igraće se na gol više.

Drugi važan detalj biće komunikacija nakon VAR konsultacija, odnosno "javna saopštenja od strane sudija nakon opsežnih video provera i analiza". Sudije bi nakon donete odluke potom uz mikrofon direktno objasnile svoju odluku celom stadionu. Ovo pravilo se od nedavno eksperimentalno koristi u Liga kupu Engleske, a znamo već da sudije mikrofonima saopštavaju svoje odluke u američkom fudbalu i svetski popularnoj NFL.

Tokom ovog sastanka će se takođe razgovarati o "razvojima u vezi sa poluautomatizovanom tehnologijom detekcije ofsajda", kao i o korišćenju prenosivih kamera od strane sudija. Ipak, utisak je da najvažnija odluka može biti ona koja će uticati na promenu efektivnog vremena igre. Da bi izbegli gubitak efektivnog vremena za igru, sudije bi dobile pravo da zaustave sat dok analiziraju spornu situaciju ili u slučaju ozbiljne povrede, kao što se već radi u ragbiju. Ukoliko pravila budu prihvaćena - za sada deluje da hoće - mogli bismo da ih vidimo u upotrebi već od naredne sezone.

Autor: Dubravka Bošković