U nastavku suđenja pripadnicima tzv balkanskog kartela optuženim za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina u Specijalnom sudu u Beogradu danas je prikazana dokumentacija o zapleni te droge.
U sudnici je između ostalog prikazana dokumentacija dobijena putem međunarodne pravne pomoći iz Belgije o uvozu više od tone kokaina u tu državu.
Takođe je izvedena kao dokaz prepiska sa kriptovane aplikacije "Skaj" o preuzimanju tri tone kokaina, između Miroslava Starčevića i "Perola", koji je, kako se navodi u optužnici bilo kodno ime za dobavljača droge.
Advokati su osporavali zakonitost dokaza, navodeći da su prikazani spisi u formi krivične prijave druge zemlje, što, kako tvrde, ne može biti dokaz u krivičnom postupku zbog čega su i tražili njihovo izdvajanje iz spisa predmeta.
Prikazana je i dokumentacija lučke policije o istrazi i zapleni u Roterdamu u Holandiji, gde je policija u avgustu 2020. godine pronašla 742 kilograma kokaina.
Kao dokaz su izvedene i presude iz Arube, izrečene mornarima broda na kom je zaplenjeno 5 tona kokaina.
Suđenje se nastavlja sutra.
Na prethodnom suđenju je sud Ljubiši Lindi zamenio pritvor jemstvom, i odredio mu kućni pritvor uz nanogvicu.
Branilac je kao jemstvo predložio 450.000 evra u nekretninama, što je sud i prihvatio.
Lindo će biti pušten u kućni pritvor čim sudu dostavi dokaz o položenom jemstvu.
U novembru prošle godine je uhapšeno još osam osumnjičenih pripadnika ove grupe, od kojih su trojica već obuhvaćeni ovom optužnicom, ali su se branili sa slobode.
Optužnica je podignuta protiv Miroslava Starčevića, Mladena Lazarevića, Radisava Radovića, Ljubiše Lindo, Milovana Zdravkovića, Zorana Jakšića, Vladana Soldo, Miloša Radosavljevića, Gligorija Peljevića, Petra Miloševića, Mirka Pavlovića, Miloša Jovanovića, Aleksandra Ilića, Dragana Đorđevića, Milana Mitića, Dragana Nikolića, Ivana Cvetkovića, Marka Radovanovića, Nikole Đorđevića i Deniza Mihajlovića.
Na teret im je stavljeno da su izvršili krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Ova organizovana kriminalna grupa se tereti da je učestvovala u međunarodnoj trgovini od oko sedam tona kokaina, ukupno tri zaplene kokaina, u periodu decembra 2019. do avgusta 2020. godine.
Najveća količina je zaplenjena na Arubi u februaru 2020.godine, a pripreme su započete u decembru 2019. godine, kada je presretnut brod "Aresa" i tom prilikom je pronađeno i zaplenjeno 4,5 tone kokaina.
Sledeća zaplena u količini od 1.200 kilograma kokaina usledila je u junu 2020. godine u Belgiji, dok je u avgustu 2020. godine u Roterdamu - Kraljevina Holandija zaplenjeno preostalih 742 kilograma kokaina.
Pored ove tri zaplene, predmet optuženja je i velika količina oružja različite vrste automatskog, poluautomatskog kao i municije i eksplozivnih naprava, a reč je o oružju koje je pronađeno prilikom lišenja slobode jednog od lica koje pripada tzv „niškoj grupi“, a pronađeno je prilikom pretresa stana u Nišu.
Odlukom Javnog tužilaštva za organizovani kriminal blokirani su svi računi, sefovi, sva pokretna i nepokretna imovina - stanovi, kuće i vozila, inostrani novac u iznosu od više od tri miliona evra, skupoceni satovi i nakit.
Autor: Snežana Milovanov