Prva jutarnja kafa je nešto bez čega mnogi ne mogu da zamisle jutro. Da li ste zapitali koliko dugo traje njeno dejstvo? Naunčnici kažu čak i do šest sati!
Ali, krenimo redom. U prvih deset minuta kofein iz kafe ulazi u krvotok i širi se po celom telu, uzrokujući porast krvnog pritiska i broja otkucaja srca.
U isto vreme sprečava da se dopamin ponovo apsorbuje u krvotok, što mu omogućava da duže vreme ostane u mozgu, zbog čega se i duže osećamo pozitivno i srećnije.
Upravo ovo zadržavanje dopamina je ono što često pokreće mozak da poželi više kofeina. A šta se dešava kasnije?
Do 20 minuta
Kofein se veže na adenozinske receptore i tako neutralizuje umor. Nivo dopamina povećava se i zadržava, što stvara osećaj da treba biti oprezan i koncentrisan.
Nakon 30 minuta
Nadbubrežne žlezde rade intenzivnije i počinju da luče više hormona. Tokom tog vremena, zbog proširivanja zenica, vid postaje oštriji.
U roku od 40 minuta
Telo počinje da proizvodi više serotonina, što poboljšava rad neurona unutar kičmene moždine – to dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.
Nakon 4 sata
Metabolizam se ubrzava, zbog toga brže sagorevate energiju. Vaše telo tokom tog perioda počinje da razgrađuje uskladištene masti.
U roku od 6 sati
Kafa je nakon šest sati prošla kroz vaš organizam i verovatno ćete da osetite pojačanu potrebu za mokrenjem. Iz tela ćete tada da izbacite približno polovinu količine kofeina koji ste uneli u organizam, prenosi BigThink.
Autor: Aleksandra Aras