Nedugo pošto su japanski naučnici otkrili da su na pragu da pronađu lek kako bi i odraslim ljudima mogli ponovo da izniknu zubi, saopšteno je i da tim istraživača sa Univerziteta u Šefildu i Univerziteta COMSATS u Pakistanu, radi na projektu da ispita da li prirodni šećer koji proizvodi ljudsko telo mogao da stimuliše ponovni rast kose.
Naime, deoksiriboza, šećer koji se prirodno nalazi u ljudskom telu i ima važnu ulogu u formiranju DNK, i kao takav izazvao je interes naučnika nakon što su primetili ubrzan rast krzna na lezijama miševa kojima je lokalno primenjen.
Tretman gelom na bazi deoksiriboze ili šećerni gel - kako su naučnici nazvali, jeste netoksičan i biorazgradiv.
U studiji objavljenoj ove godine, istraživači su koristili mužjake miševa sa izazvanom ćelavošću i mazali im kožu gelom na bazi deoksiriboze. Nakon nekoliko nedelja, krzno na tretiranim područjima počelo je da raste, a dlake su postale duže i gušće.
Istraživači su otkrili da je šećerni gel uzrokovao stvaranje novih folikula dlake, poboljšavajući rast kose, sličan efektima minoksidila. Minoksidil je, inače, lek koji se nalazi u slobodnoj prodaji, a primenjuje se na kožu glave kako bi podstakao rast kose.
Štaviše, gel na bazi deoksiriboze je pokazao bolje rezultate od popularnih tretmana za gubitak kose. Istraživanje pokazuje da kombinovanje minoksidila i deoksiriboze nije donelo značajnija poboljšanja, dok je gel sa deoksiribozom samostalno pokazao izuzetne rezultate.
Androgena alopecija ili gubitak kose kod odraslih ljudi, koja pogađa do 40 odsto populacije, uzrokovana je genetikom, hormonskim disbalansom i starenjem. Iako su lekovi poput minoksidila i finasterida dostupni, njihova efikasnost varira.
Minoksidil može da uspori gubitak kose i stimuliše njenu rast, ali nije delotvoran za sve pacijente. Finasterid, oralni lek koji usmerava protok testosterona, pokazuje efikasnost kod 80 do 90 odsto muških pacijenata, ali uz ozbiljne potencijalne nuspojave, uključujući erektilnu disfunkciju i depresiju.
Novi pristup, zasnovan na deoksiribozi, mogao bi da postavi temelje za efikasniji tretman, uz manje nuspojava.
Autor: Dubravka Bošković