Ima 50 godina. Pa opet, iako rođen kao Fabricio, a baš kao Fabricio i 11 puta bio državni prvak u paraolimpijskoj atletskoj disciplini, kao žena nastupa na Paraolimpijskim igrama "Pariz 2024". Od dve planirane discipline - prva se nije završila kako je priželjkivao.
Podsetimo, Valentina Petrilo se od 2019. izjašnjava kao žena.
Ima 50 godina i na pariskoj paraolimpijadi učestvuje u trkama na 200 i 400 metara u klasifikaciji T12, napravljenoj za sportiste koji imaju problema sa vidom.
Kao Fabricio se oženio, dobio dvoje dece, a sada nastupa kao žena.
Prvi nastup je bio dobar - na semaforu u Parizu, posle kvalifikacionih trka na 400 metara, pisalo je: "Petrilo, šesto mesto od 13 učesnika - rezultat 58,35 dovoljan za prolazak dalje".
Međutim, u polufinalu su druge učesnice, prosto, bile bolje.
Iako je rezultat Valentine Petrilo bio najbolji u dosadašnjoj karijeri, otkad se takmiči pod tim imenom (57,58 sekundi), to je bilo dovoljno za ukupno peto mesto u polufinalu, a samo za četiri takmičarke je bilo mesta u finalu (neke od njih trče i uz pomoć pratioca, pa otuda samo četiri učesnice u borbi za medalju; tri od njih upravo trče u paru, sa osobom koja normalno vidi).
Kako je svoj nastup u Parizu najavila Valentina Petrilo?
Ističe da uzima terapiju hormonima (mora da ima nizak nivo testosterona da bi se takmičio sa ženama), a na pitanje da li zna da će se neke paraolimpijke buniti što se s njima sada takmiči - kaže:
- Naravno. Sve ovo još uvek i meni deluje čudno. Svi vidite da sam ja muškarac. I zato je mnogima moje učešće nešto neprihvatljivo.
Valentina Petrilo iznosi i još jedan podatak:
As Valentina Petrillo of Italy takes a woman’s place at the @Paralympics we once again say #NonEGiusto.
— Women's Rights Network - WRN (@WomensRightsNet) 13. август 2024.
This is a MAN. A man participating in women’s sport at the highest level and on the world’s biggest stage @Paralympics.
A man who acknowledges that the world sees a man’s… pic.twitter.com/AAUrSJnUm5
- Otkad su počele hormonske terapije, za tri meseca mi se težina povećala za 10 kilograma, a moj rezultat na 400 metara, što mi je omiljena disciplina, čak za 12 sekundi je sporiji. Ali bolje je biti spora i srećna žena, nego brz i tužan muškarac.
Autor: Dubravka Bošković