Velike sile pokušavaju da namire svoje resusrse i cela trenutna situacija u svetu podseća na onu pred Prvi, ali i pred Drugi svetski rat. Male zemlje, pa i Srbija, uvek su u ovakvim težnjama sila bile kolateralna šteta, te moraju povesti računa o svojim interesima i poziciji, ocenjuju gosti "Novog jutra".
Govoreći o situaciji u Venecueli i vesti o tome da je i Kina, pored Rusije, poslala vojsku u ovu zemlju, istoričar Saša Adamović ističe da saradnja ove tri zemlje ima uporište u strateškim sporazumima koji su potpisani. Saradnja je, dodaje, legitimna, pa je normalna i vojno-tehnička saradnja, posebno u situaciji kada je Venecuela pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država.
- Jedno od obećanja Donalda Trampa bilo je i to da se SAD neće baviti promenom režima u drugim državama i to je bio pozitivan pomak, budući da su američke politike dosad sejale pustoš po svetu, pa tako i po Balkanu – kaže Adamović za „Novo jutro“.
Ističe da su Amerikanci želeli da širom sveta menjaju za njih neprihvatljive režime, što je rezultiralo brojnim izbeglicama koja beže iz ratom zahvaćenih područja.
Predsednik Centra za proučavanje globalizacije prof. dr Dejan Miletić kaže da je slučaj Venecuele primer za svet u kojem živimo: svet u kojem se bije bitka za resurse, bez obaziranja na ljude i njihove živote.
- Rusija i Kina imaju specijalne interese, odnosno privilegovani status u odnosu na naftu iz Venecuele i žele da je zaštite do kraja. Žalosno je kako se velike sile otimaju oko resursa i ova trka i te kako podseća na situaciju pred Drugi svetski rat – kaže Miletić.
Dodaje da se mali narodi u ovakvim situacijama moraju čuvati, jer se "velike sile preko malih naroda namiruju".
- To je konstanta, a Srbija ima šansu i solidnu poziciju koja nam omogućuje manevar - kaže Miletić.
Ceo razgovor sa gostima "Novog jutra" pogledajte u nastavku: