Izveštaj Evropske komisije i nije mnogo važan, s obzirom da je to komisija koja odlazi posle loše obavljenog posla, istakao je za emisiju Pravac televizije Pink, istoričar Saša Adamović.
Adamović je rekao je da smo u jednoj specifičnoj situaciji i da naš put u EU sve vreme ide na uštrb naših nacionalnih interesa.
- Na svu sreću, u poslednjih par godina svet je počeo da se menja i ponovo dolazi jedan veliki povratak ideje nacionalnog suvereniteta i nacionalnih interesa. To smo videli i na primeru Bregzita i Velike Britanije, kao i svih drugih velikih i važnih država – rekao je Adamović.
Kako kaže, bez obzira kakav je izveštaj Evropske komisije, koji, dodaje, u ovom trenutku i nije mnogo važan, s obzirom da je to komisija koja odlazi posle loše obavljenog posla.
- Poslednjih decenija se pretvara u jedan čudan entitet koji je izgubljen u vremenu i prostoru. Problem je što oni ni sami ne znaju u kom pravcu treba da idu. To nije više vladavina dve partije, danas su ojačale mnoge anti-sistemske stranke – rekao je Adamović.
Istakao je da se nalaze u velikoj krizi, kao i da ih čekaju veliki problemi u budućnosti.
- Možda je Velika Britanija povukla nogu, ali ni sam Brisel i Berlin ne mogu da iskoriste njen izlazak iz EU, i možemo videti da postoje ogromna mimoilaženja između njih – rekao je Adamović.
Kako kaže, voleo bi drugačiju EU, da se dogodi Orbanizacija Evropske unije.
- Voleo bih Evropu nacija, a ne globalistički entitet. A pri tom će evropski narodi, koji su već sada manjina na globalnom nivou, pretvoriti u stecište emigranata iz trećeg sveta – rekao je Adamović.
Novinar Jakša Šćekić, komentarišući to što je Briselska birokratija saopštila da Srbija ove godine neće otvoriti ni jedno poglavlje u pristupnim pregovorima sa EU, rekao da to nikako nije dobro, ali i da je, kako dodaje, rezultat izveštaja Evropske komisije koji je izašao u javnost.
- Ima tu objektivnih razloga. Prvo širenje EU u ovom trenutku nije tema, nije popularna tema kod njih. I izveštaji su kasnili jer se čekalo da se završe izbori za Evropski parlament. Sada Han i Mogerini, kao i ostali zvaničnici da odu, drugi da dođu, i onda ćemo videti šta i kako – rekao je Šćekić.
Kako kaže, kada se objektivno pogleda izveštaj Evropske komisije, nama su, naglašava Šćekić, poslednje dve ili tri godine gledali kroz prste.
- Ne treba da padamo u zamku da je poglavlje 35, poglavlje svih poglavlja, kada je reč o pristupu EU – rekao je Šćekić.
Istakao je, da je u Bugarskoj postojao nacionalni koncenzus da se uđe u EU.
- Mi moramo da shvatimo da je to institucija koja funkcioniše po krajnje birokratizovanom sistemu, inače ne bi ni mogla da funkcioniše. Oni vam daju uslove, vi ih prihvatate ili ne. Ne možemo mi da uđemo tamo po našim uslovima, već isključivo po njihovim – rekao je Šćekić.
Kako kaže, najveći problem je to da bi pregovaračka pozicija Srbije bila mnogo jača i čvršća da smo dobili četvorku od Evropske komisije.
- Tamo sedi direkcija za proširenje koja ima više od 1000 ljudi. Još mnogo mnogo stvari treba da se uradi. Svaki sledeći kandidat imaće sve teže uslove za ulazak u EU – rekao je Šćekić.