Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić u božićnom intervjuu za Pink.rs govorio je o diplomatskim prioritetima Srbije, o naporima srpske diplomatije, promenama u Svetu, ali i o situaciji na Kosovu i Metohilji i protestima u Srbiji.
Koji su glavni diplomatski prioriteti Srbije u 2025. godini, posebno u pogledu evropskih integracija i odnosa sa ključnim globalnim akterima?
- Kao što znate, naš cilj je da nastavimo sa sprovođenjem reformi koje će nas pripremiti za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. To podrazumeva promene u zakonodavstvu, reformu institucija, prilagođavanje društva, ali i intenzivan diplomatski rad. Želimo da ubrzamo pregovore sa EU, ali i da nastavimo da jačamo odnose sa drugim ključnim međunarodnim akterima, ne zapostavljajući ni odnose sa zemljama Globalnog juga. Naša multivektorska politika donela je značajne rezultate, i nema razloga da menjamo strategiju koja omogućava Srbiji da razvija raznovrsna partnerstva i promoviše stabilnost. Za nas je jedan od ključnih prioriteta i KiM - tačnije zaštita teritorijalnog integriteta Srbije u međunarodnoj političkoj i pravnoj areni. Srpska diplomatija nastaviće da daje i svoj doprinos razvoju ekonomske saradnje naše zemlje - promociji izvoza, privlačenju investicija. Takođe Ekspo 2027. je jedna od sjajnih poluga za promenu imidža Srbije i nastavićemo da ga promovišemo zajedno sa specijalizovanim timom vlade.
Kako Srbija planira da balansira između svojih tradicionalnih partnera, poput Rusije i Kine, i potrebe za integracijom u EU?
- Naša spoljna politika zasniva se na principima poput poštovanja međunarodnog prava, mirnog rešavanja sporova i konstruktivne saradnje. Pridržavajući se ovih vrednosti, Srbija je osnažila odnose sa državama širom sveta koje dele slične prioritete. Ključna reč naše spoljne politike je doslednost. Čuvanje tradicionalnih partnerstava i snažna težnja ka evropskoj integraciji pokazuje doslednost i pragmatizam. Naš pristup omogućava da međunarodna angažovanja podrže razvoj i dugoročnu stabilnost zemlje.
Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ (STF)
Kako ocenjujete trenutne napore srpske diplomatije u rešavanju globalnih izazova?
- Srbija je posvećena doprinosu rešavanju globalnih pitanja, ne samo srazmerno svojoj veličini, već i puno više od toga. Srbija je globalno prepoznata kao jedan od bedema povelje UN i međunarodnog prava. Naši diplomatski napori usmereni su i na čuvanje mira kroz mirovne misije UN i EU u kojima skuže stotine naših vojnika, policajaca, lekara...ali i važne teme kao što su klimatske promene, obnovljiva energija i bezbednost hrane. Srbija nastoji da pruži značajan doprinos međunarodnim naporima, pokazujući solidarnost i podršku onima kojima je potrebna. Ovi koraci potvrđuju našu posvećenost globalnom napretku i saradnji.
- Mreža kontakata i prijateljstava i odnosa poverenja koje je sa nizom svetskih lidera izgradio Predsednik Aleksandar Vučić predstavljaju veliki resurs naše zemlje u međunarodnoj areni i donose našem društvu konkretnu i značajnu korist.
Kako Ministarstvo spoljnih poslova planira da odgovori na moguće promene u međunarodnim odnosima u 2025. godini?
- Srbija je usvojila proaktivan pristup u diplomatiji, naročito u odnosima sa ključnim međunarodnim akterima. Spremni smo za promene u geopolitičkom pejzažu i nastavljamo da prioritetno razmatramo strateške prognoze. Otvorenom komunikacijom i spremnošću Srbija može da se prilagodi novim okolnostima i zaštiti svoje nacionalne interese.
Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ (STF)
Kako gledate na nedavne proteste u Srbiji i zahteve opozicije? Mogu li ovi događaji uticati na međunarodnu percepciju Srbije?
- Gledam negativno na proteste u Srbiji. Naravno da nam treba i konstruktivna kritika i opozicija i daleko snažniji korektiv, ali iskreno ja ne mogu da se pravim da ne vidim planinu neodgovornosti, demagogije, manipulacije iz dela opozicionih krugova.
- Srbija ceni političku stabilnost i konstruktivan institucionalni dijalog, a ne paljenje institucija, uvrede i namernu polarizaciju društva. Iako su protesti u uobičajenim okolnostima deo demokratskog procesa, važno je fokusirati se na jačanje saradnje i razumevanja. Nedeljama slušamo teške reči, pozive na nasilje, pa i primenu nasilja od strane manjeg dela onih koji protestvuju. Naša vlada ostaje posvećena razvoju i očuvanju stabilnog okruženja. Na međunarodnoj sceni, Srbija želi da se predstavi kao pouzdan i konstruktivan partner.
Kakva je trenutna situacija na Kosovu i Metohiji i koji su sledeći koraci u dijalogu sa Prištinom?
- Za Božić mislim gotovo samo o Kosovu i Metohiji tradicionalno...nedostaju mi praznične liturgije u Gračanici, Dragancu, Dečanima...i naši ljudi kojih ima mnogo više nego što se misli i više nego na svim popisima. Još Srpsko srce bije u Staroj Srbiji. Sve najlepše želimo i komšijama Albancima, međutim ovaj Kurti ih vodi sve dalje od prosperitetne, uređene i evropske budućnosti. Taj gospodin iz Prištine, ranijim porodičnim poreklom iz Ulcinja, je oživeo najgore šovinističke i totalitarne prakse. Zato je Kosmet danas tamnica i za Srbe i za Albance. Naravno, Srbi su meta broj jedan. Cilj Kurtija je da ih više nema. Užasna krivična dela je činio da postigne taj cilj. U svakoj evropskoj demokratskoj zemlji bi odgovarao za tu vrstu sistematskog i etnički motivisanog progona, vladavine represijom, političkim i ekonomskim podjarmljivanjem.
Foto: Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova (HO)
- Srbija je dosledno opredeljena za dijalog kao put ka normalizaciji odnosa sa Prištinom. Međutim, za konstruktivan angažman neophodan je obostrani napor. Naša diplomatija nastavlja da se zalaže za mirna rešenja i poštovanje međunarodnih sporazuma. Formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ostaje ključan korak u osiguravanju bezbednosti i stabilnosti svih zajednica u regionu.
Šta za Vas lično predstavlja Božić?
- Božić je vreme porodice, razmišljanja i obnove. On pruža snagu i inspiraciju kako pojedincima, tako i zajednicima. Drago mi je što mogu da Božić provedem sa porodicom, uživajući u njegovoj toplini i tradiciji.
Želeo bih da više vremena posvetim porodici Koji su Vaši lični planovi i ambicije za 2025. godinu izvan profesionalnih obaveza?
- Želeo bih da više vremena posvetim porodici, ćerke Jovana (9), Milica (7) i Đurđa (4) su zaslužile više vremena sa ocem...ali i radu na sebi i da istrčim još jedan maraton, posle pet godina.
Autor: P. J.