Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige, izneo je niz oštrih ocena o trenutnoj političkoj situaciji u Srbiji, naglašavajući da posledice tragičnog događaja, kakav je bio pad nadstrešnice, i sve što se dešavalo nakon toga, ne treba posmatrati olako.
Prema njegovim rečima, aktuelna dešavanja ukazuju na ozbiljan pritisak koji dolazi iz sektora nevladinih organizacija, a koje su, kako tvrdi, finansirane iz inostranstva s ciljem destabilizacije države.
- Sve to što se nama dešava od tog tragičnog događaja, pada nadstrešnice, pa sve do današnjeg dana ne bih gledao ni malo bezazleno. Mislim da je taj NGO sektor u Srbiji ozbiljno plaćen, možda i bolje nego privatni preduzetnici, kako bi radio protiv interesa naše države - izjavio je Đurđev za TV Pink.
On je naglasio da nevladine organizacije ne deluju samo iz finansijskih pobuda, već da među njima postoje pojedinci koji veruju u svoje ideje i koji su ubeđeni da rade ispravno, što, po njegovim rečima, dodatno otežava situaciju.
Foto: TV Pink Printscreen
- Mislim da oni to rade ne samo za novac, nego i zbog uverenja. Problem je što se njima pridružuje nemali broj ljudi koji nisu deo te grupacije, ali zbog nezadovoljstva izlaze na ulice, nesvesni da rade po diktatu onih koji žele da naštete Srbiji - dodao je Đurđev.
Đurđev je takođe kritikovao reakciju državnog aparata, ocenjujući da je Srbija pokazala određenu inertnost u odgovoru na ove izazove.
- Naša država u čitavoj situaciji jeste malo inertnija, što i nije za čuđenje, jer je ovo bio veliki udar na državni aparat. Ipak, verujem da će, kako vreme odmiče, država bolje reagovati i zauzeti čvršći stav. Trenutno, postupila je tako što je premijer podneo ostavku, a time i cela vlada. Sada je potrebno što pre formirati novu vladu i pokazati liderstvo - istakao je lider Srpske lige.
Kada je reč o političkom trenutku i mogućnostima za formiranje nove vlade, Đurđev smatra da bi to bio najefikasniji način za stabilizaciju prilika u zemlji.
- Mislim da je u ovom momentu najbolje i najsvrsishodnije da se formira nova vlada sa postojećom skupštinskom većinom. Država mora da pokaže snagu, odlučnost i veru u ciljeve koje je postavila, ali sve to može da se uruši ukoliko se dozvoli nasilje u samoj Skupštini. Institucije sistema moraju da reaguju. Ako se to ne dogodi, narod će osetiti strah i nedostatak liderstva, što bi moglo da ima posledice na narednim izborima. Smatram da u ovom trenutku izbori nisu potrebni, štaviše, mogli bi da izazovu dodatnu destabilizaciju Srbije - izjavio je Đurđev.
Foto: TV Pink Printscreen
Đurđev se osvrnuo i na pitanje zakona o stranim agentima, ističući da slična pravna regulativa postoji u mnogim razvijenim državama.
- Takvi zakoni postoje i u Sjedinjenim Američkim Državama i u Ruskoj Federaciji, kao i u mnogim drugim zemljama na koje bismo želeli da se ugledamo. Uskoro ćemo imati priliku da vidimo šta su USAID i slične zapadne agencije finansirale širom sveta, pa i u Srbiji. Iznenadićemo se kada shvatimo koliko ljudi, kako iz opozicije, tako i iz vlasti, potiče iz te mreže - upozorio je Đurđev.
Govoreći o trenutnim protestima u Srbiji, lider Srpske lige ističe da su organizatori i učesnici povezani sa stranim donatorima i programima.
- Na demonstracijama i protestima jasno se vidi ko su organizatori, ko se obraća medijima i kakvu ulogu igraju univerzitetski profesori. Nažalost, većina profesora ćuti, dok manjina koja upravlja univerzitetima otvoreno promoviše političke ideje koje nemaju nikakve veze sa zdravim razumom. Oni se ne kriju – javno nastupaju i jasno se pozivaju na plenume, iako su ti plenumi pravno neutemeljeni i imaginarni. Smatram da im ne treba pridavati značaj - poručio je Đurđev.
Na kraju, izneo je tvrdnje da je cilj protesta eliminacija određenih političkih figura iz vlasti.
- Očigledno je da deo opozicije, koji je finansiran sa Zapada, nastoji da eliminiše elemente vlasti koji nisu pod njihovim uticajem. Oni koji su pohađali kurseve i programe NED-a i USAID-a nalaze se i u vlasti i u opoziciji i rade sinhronizovano. Prvi cilj im je eliminacija premijera, a sledeći na meti je predsednik republike. Njihova taktika je jasna, a reakcija države mora biti brza i odlučna - zaključio je Đurđev.
Đurđev je je prokomentarisao i izjave Aljbina Kurtija koji svakim danom sve više zaoštrava svoju retoriku.
- Kada pogledamo situaciju na Kosovu i Metohiji, jasno je da se stvari ponovo zaoštravaju. Izjave koje daje Kurti, čovek koji je bio osuđen kao terorista, ne ostavljaju mesta sumnji u njegove namere. Zapad je uložio ogroman novac na teritoriju pod njegovom upravom, ali umesto razvoja, sve ukazuje na to da se taj novac koristi za sumnjive svrhe. Smatram da će Trampova administracija nastojati da istraži gde je sav taj novac završio - istakao je Đurđev.