AKTUELNO

Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je veoma zadovoljna radom vlade u prvih godinu dana i da su na dan 4. jul imali suficit u budžetu od 29,7 milijardi dinara i poručila da ekonomski rast ostaje prioritet.

Brnabić je na Velikoj terasi na Palićkom jezeru predstavljajući rezultate rekla da javni dug smanjen i da iznosi 59,6 odsto.

- Svi ministri su radili vredno i posvećeno i veoma sam zadovoljna rezultatima koje smo postigli kao tim - navela je Brnabić.

Ona je u Subotici gde predstavlja rezultate rada vlade ocenila da su rezultati pomerili Srbiju napred.

- Vlada koju vodim je otvorena, dostupna i pristupačna gradanima, orijentisana na rezultate i razmišlja tako da svakog dana ispunjava obećanja - rekla je Brnabić i naglasila da je Vlada Srbije tim sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da zajedno nastavljaju reforme.

U prvoj godini rada Vlade Srbije penzije su povećane za pet odsto, biće ukinute mere smanjenja penzija koje su donete 2014. godine, rekla je Brnabić i istakla da je povećana i minimalna cena rada.

Istakla je da je neto priliv direknith stranih investicija u prvih pet meseci iznosila više od 1,1 milijardu evra, što je za 16 odsto više nego u istom periodu prošle godine ili za 160 miliona više nego 2017. koja je bila rekordna sa 2,6 milijardi evra.

Brnabić kaže da je važno da je vlada tim koji radi zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i njegovim timom kako bi bile nastavljene reforme koje je Vučiće kao premijer pokrenuo.

- Ovo je nedelja dana nakon formalne godišnjice, amlo smo pomerili da bi sagledali sve rezultate i podvukli crtu -

Kako je rekla, u prvih godinu dana rada je povećan životni standar građana, penzije su povećane za pet odsto, bila su jednokratna davanja i do kraja godine biće ukinute mere za smanjenje penzija donete 2014. zbog finansijske konsolidacije.

Do kraja godine biće povećane penzije posebno onima sa najmanjim primanjima, a svima u proseku za 7,2 odsto. Brnabić je rekla da su plate povećane pet do 10 odsto i da je do kraja godine planirano još jedno povećanje zahvaljujući dobrim rezultatiama i fikslanoj disciplini.

Kaže da je minimalac povećan 10 odsto i da je podignut cenzus za neoporezivi deo sa 11.790 na 15.000 dinara, čime je značajno rasterećena privreda.

Premijerka je istakla da je Srbija na Duing biznis listi Svetske banke prošle godine zauzela 43. mesto od 190 zemalja što je najboja pozicija ikada na toj listi, a SB je proglasila Sribiju liderom u sprovođenu reformi u Jugoistočnoj Evropi.

- Završili smo trogoddišnji aranžman sa MMF, pohvaljeni kao jedan od šampiona reformi u svetu i dogovorili smo novi bez finansijske podrške, koja nam nije potreban čak ni iz predostrožnosti - tzv. čuvarkuća, kako bi obezbedili nastavak strukturnih refomri u našoj zemlji -

Fajnenšl tajms je naveo da je Srbija za 12 puta više privukla direktnih straniih investicija nego što se očekuje za zemlju njene veličine i po tome smo prvi u svetu od 194 zemlje.

Potpisano je u 35 novih ugovora sa domaćim i stranim investitorima, koji su vredni 250 miiona evra i obezbediće 9.227 novih radnih mesta.

Vlada, kako kaže, nastavlja da rešava problem stečaja, podiže stare gigante i domaće brendove i već je rešeno pitanje Galenike, IMT, Magnohroma... ,a radiće se na rešavanju Ikarbusa, BIP, FAP, Valjevske pivara, "Toze Marković" i drugo.

Ona je istakla da u prvom kvartalu ove godine zabeležen rast od 4,6 odsto što je najveći rast u protekloj deceniji. Poručila je da je potrebno novo znanje za novo doba i da su mladi šansa za taj iskorak i potencijal za budućnost.

Brnabić je podsetila da je uvedena informatika i računarstvo kao obavezan predmet u petom razredu osnovne škole i da Srbija ima najbolji probram u Evropi.

Škole su povezane internetom, novi kompjuteri su nabavljeni, uvedeni su elektronski dnevnici u više od 560 škola u Srbiji i do kraja godine koristiće ga sve osnove škole, a onda će se krenuti sa uvođenjem u srednje škole.

Takođe, ovih dana učenicima će biti na raspolaganju više od 40 IT odeljanja u gimnazijama širom Srbije, što je za pet puta više nego pre. Brnabiać je naglasila da je 1.000 mladih naučnika dobilo prvi posao na naučno istraživačkim projektima, a 100 najsupešnijih diplomaca na medicinskim fakultetima dobilo je posao.

Istakla je i da je digitalizacija velika šansa za našu zemlju i reforma obrazovanja, i da je otvoren centar za digitalizaciju poljoprivrede Biosens i da je u Bačkoj Topoli otvorena prva digitalna farama u regionu, zatim otvoren je prvi državni dejta centar u Beogradu, a od 1. oktobra biće ukinut pečat za privredu, koji se šalje u istoriju.

Brnabić je navela da je u prethodnih godinu dana investirali više od 81 milijarde dinara u putnu i železničku infrastrukturu, otvorili smo 36 kilometara autoputa na koridoru 10, potpisali ugovor vredan 450 miliona evra za deonicu Preljina - Požega, te da je rekonstruisano i pušteno u saobraćaj 77,6 kilometara pruge.

Kazala je da je nakon 19 godina posle NATO bombardovanja obnovljen Žeželjev most u Novom Sadu i ponovo uspostavljen železnički saobraćaj. Investicija od pet miliona evra uključuje izgradnju autoputa Mira, od Niša do Prištine, Fruškogorskog autoputa i autoputa Beograd - Sarajevo i to je ono što nas očekuje u narednom periodu, dodala je.

Istakla je i da je Srbija otvorila prvi ikada završeni Klinički centar, a to je centar u Nišu, te da će biti rekonstruisan i Klinički centar u Beogradu, kao i Klinički centra Vojvodina i centar u Kragujevcu.

Kaže da je obnovljena Univerzitetsku kliniku u Tiršovoj, u koju je već uloženo više od 6,5 miliona evra.

- Ponosni smo na to što smo konačno završili rekonstrukciju Narodnog i Savremenog muzeja, kao što smo završili i rekonstrukciju Galerije Matice srpske u Novom Sadu - kazala je Brnabić i dodala da i to dokazuje koliko su fokusirani na rezultate.

Navela je da su uvedene elekronske zdravstvene knjižice, te da je proširen i projekat e-beba, koji je sada ušao u drugu fazu i omogućava roditeljima da već u porodilištu podnesu i zahtev za roditeljski dodatak.

Dodala je i da je uveden sistem e-recept, koji omogućava automatsko izdavanje recepata hroničnim bolesnicima, te da je pokrenuta i platforma e-sud.

Govoreći o projektu adresni registar, Brnabić je kazala da će taj projekat omogućiti da do kraja ove godine se konačno uvede u red državna uprava, odnosno da svi građani imaju broj i ulicu na kojoj žive i rade.

Pre godinu dana pustili smo u rad sistem elektronske javne uprave, kako građani ne bi više bili kuriri države, kazala je Brnabić i dodala da je time građanima ušteđeno 500.000 sati čekanja u redu, a državi oko 20 miliona dinara za štampanje papira.

#Ana Brnabić

'