Ako se za neki grad u SAD može reći da je „istorijski“, to je svakako Boston. Ovde se nalaze najstarija zgrada u Americi, najstarija škola, biblioteka, prvi univerzitet u Americi, prva linija metroa, pa čak i najstarija fabrika čokolade. A na snazi su i neki od najčudnijih zakona koji se tiču lične higijene.
Sa 250.000 studenata, Boston je pravi univerzitetski grad, što i ne čudi kada se zna da se u ovom gradu nalaze čuveni univerziteti poput Harvarda, MIT-a i Taftsa. Harvard je ujedno i najstariji univerzitet s one strane Atlantika, a osnovan je 1636. godine, u vreme dok su Turci još uvek vladali Budimpeštom.
Iako veliki broj mladih daje gradu živahnu atmosferu, Boston ipak nije čuven po svom noćnom životu. Štaviše, noćni izlasci su uglavnom skupi, a svakako ne pomaže ni to što je „happy hour“ zakonom zabranjen. Ovaj zakon postoji više od 40 godina i uveden je u sklopu borbe protiv alkoholizma.
Ako već nije poznat po noćnom životu, Boston je nadaleko poznat kao dom jednog od najuspešnijih košarkaških klubova na svetu – Boston Seltiksa. Seltiksi su trenutno i najuspešniji tim NBA lige sa čak 18 prstenova, a legende poput Bila Rasela i Larija Berda su obeležile najuspešnije ere ovog kluba. Utakmice kluba su uglavnom raspordate, pa ukoliko želite da prisustvujete košarkaškom spektaklu, trebalo bi karte rezervisati dosta unapred.
Seltiksi su dobili ime po najvećoj etničkoj grupi u Bostonu, a to su potomci Iraca, koji su u grad došli u XIX veku. Uz brojnu irsku imigraciju, grad je i dom velikog broja italijanskih doseljenika, pa nije čudo što Boston nazivaju i „najevropskijim“ gradom u Americi. Ta mešavina „ove“ i „one“ strane Atlantika se najbolje vidi u samoj arhitekturi grada, jer uz istorijske četvrti sa zgradama od cigli dižu se moderni neboderi.
Jedno od predgrađa Bostona je i Sejlem, mesto čuveno po najvećem lovu na veštice u Americi, koji se odigrao 1692-1693. godine. I dan-danas sećanje na ove strašne događaje je živo, a i u staroj crkvi u Sejlemu nalazi se i muzej posvećen lovu na veštice. Ipak, dobro se raspitajte da li ćete ga posetiti – proglašen je drugom najvećom zamkom za turiste u SAD!
Boston su, inače, osnovali puritanci koji su pobegli od progona engleskih vlasti. Ova verska grupacija je toliko zagovarala moralnu čistoću da su u jednom periodu (od 1659. do 1681) zabranili čak i proslavu Božića, smatrajući ovaj praznik iskvarenom hrišćanskom praksom. Tako je Boston jedan od retkih gradova u kojima je hrišćanska većina zabranila da se slavi Božić!
Uopšte, mnoga pravila koja su puritanci uveli i danas postoje na papiru, ali se srećom ne primenjuju. Takav je, na primer, zakon po kom je zabranjeno hrkanje ukoliko je prozor otvoren, da se glasno izgovoraju psovke, a muškarac koji hoće da ima jareću bradicu mora da dobije posebnu dozvolu (jer je to, naravno, simbol đavola). Štaviše, i kupanje u kadi je zabranjeno bez lekarskog uverenja da vam je kupanje potrebno, ali je sasvim u redu da se tuširate!
Kako do Bostona?
Najbolji način da upoznate Boston, grad bogate istorije i raznovrsne kulture i jedan od najvećih naučnih centara SAD je da avio-kartu kupite dok je na sniženju. A priliku da uštedite imate upravo sada, jer do 29. januara traje Air France „Rendez-vous“ promotivna kampanja. Kartu kupljenu u ovoj akciji možete iskoristiti do 17. juna 2025.
Više informacija i detalja o aktuelnoj promociji možete pronaći OVDE
Autor: Dubravka Bošković