AKTUELNO

Rusija je jutros izvela udare na Dnjepar, ali još nije najjasnije koje oružje je tačno korišćeno. Dok Kijev tvrdi da je Putin koristio interkontinentalnu balističku raketu, Kremlj odbija da to komentariše i upućuje na rusko Ministarstvo odbrane, koje ćuti. Neimenovani zvaničnici kažu da je malo verovatno da je korišćen ICBM, a istog su stava i stručnjaci, koji kažu da je razdaljina premala da bi se upotrebila ovakva raketa za napad.

Ipak, na snimku, koji je navodno nastao u Ukrajini, a čiju autentičnost Telegraf.rs nije mogao da potvrdi, vidi se više udara u kratkom roku. Jasno je da je korišćen balistički projektil, koji može da nosi više bojevih glava, što bi u slučaju Rusije mogao da bude RS-26. Međutim, prema rečima stručnjaka Pavela Podviga, ruski raketni program RS-26 je zaustavljen još 2018. godine.

Isti stručnjak, ipak, kaže da to ne isključuje mogućnost da neko aktivira "penzionisanu" raketu.

"Ne može se isključiti da je RS-26 vraćen iz ’penzionije‘ radi napada, ali to implicira da je Rusija imala određeni broj ovih projektila u skladištu skoro deset godina“, rekao je on.

Odluka Rusije da gađa Dnjepar, prema rečima američkog generala u penziji Marka Mekarlija, može da se tumači kao upozorenje da meta lako može da bude i ukrajinska prestonica Kijev.

"Moglo bi se reći da je Rusija prva pucala na Dnjepar da bi upozorila da, ako Ukrajina ne odustane od upotrebe, recimo, novih ATACMS (američkih raketa većeg dometa) iz SAD i Storm Shadow-a iz Britanije, da će Rusija upotrebiti istu interkontinentalnu balističku raketu većeg dometa i pogoditi Kijev“, rekao je on za CNN.

Podsetimo, Ukrajina je prvi put ove nedelje iskoristila američke i britanske rakete dugog dometa da gađa ciljeve u Rusiji.

Autor: Dalibor Stankov