AKTUELNO

Geolozi sa Univerziteta u Getingenu otkrili su da ispod Turske počinje da se formira velika pukotina u Zemljinoj kori.

Ta pukotina se pojavljuje na mestu gde se susreću dve velike tektonske ploče - arabijska i evroazijska, piše nemački portal "Scinexx".


Istraživanja su pokazala da morsko dno nastavlja da tone u unutrašnjost Zemlje, ali je u jednom specifičnom području taj proces stao, što je izazvalo uzdizanje kamenih formacija.

"Duboko ispod površine Male Azije nalazi se tektonski relikt - ostatak drevnog okeana Tetis. Međutim, kako su geolozi otkrili, ovaj davno potopljeni komad ploče se postepeno odvaja. Ova pukotina se već dogodila ispod Turske, ali ne i ispod planina Zagros u Iraku: tamo ogromna težina komada okeanske ploče vuče planinski prednji deo prema dole i stvorio je posebno duboku depresiju ispunjenu sedimentima", stoji u tekstu na sajtu nemačkog portala.

Nevidljivi šav se proteže od istočne Turske do Persijskog zaliva – granice između arapske i evroazijske tektonske ploče. Do perioda krede, pre oko 60 miliona godina, njih dvoje je razdvajao okean Tetis. Ali "migracija" Afrike ka severu izazvala je sudar. Okeanski deo arapske ploče, dno Tetisovog mora, gurnut je pod Evroaziju i potonuo u Zemljin omotač, navodi se.


Ali pre oko 25 miliona godina, ova subdukcija se zaustavila: deo ploče okeana Tetisa sada je potpuno potopljen.

Čudna stvar je, međutim, da je depresija u planinama Zagros dublja nego što bi zapravo trebalo da bude, kao što su pokazala seizmička merenja.

- S obzirom na relativno malu nadmorsku visinu severozapadnih planina Zagros, bilo je iznenađujuće da se toliki sediment akumulirao u našem području istraživanja. To znači da je spuštanje Zemljine kore tamo veće nego što se može objasniti težinom planine Zagros - rekao je Renas Košnav iz Univerziteta Getingen.

Geolozi smatraju da će se pukotina širiti prema Iraku.

Iako su ove geološke promene značajne, naučnici su ocenili da ne postoji ozbiljna pretnja.

Autor: Dubravka Bošković