Donald Tramp je potpisao izvršnu naredbu koja će mu omogućiti da postane najmoćniji predsednik u istoriji Sjedinjenih Američkih Država, koristeći kontroverznu Ustavnu teoriju da sprovede svoju viziju apsolutističke predsedničke vlasti.
Nova naredba ima za cilj da pod Trampovu kontrolu dovede nezavisne agencije preuzimanjem različitih sektora koji inače deluju u skladu sa Kongresom i stavljanjem pod kontrolu izvršne vlasti u Beloj kući. Potpisana naredba takođe nalaže da predsednik i ministar pravde tumače zakon, ostavljajući praktično Donalda Trampa van nadzora Kongresa SAD i sudova.
Posmatrači sugerišu da Tramp koristi Ustavnu teoriju jedinstvene izvršne vlasti, koja predsedniku daje široka ovlašćenja. Ova konzervativna teorija tvrdi da Član Dva Ustava SAD, koji definiše predsednička ovlašćenja, predsedniku daje isključivu vlast nad svim zvaničnicima i zaposlenima u izvršnoj vlasti, preneo je Dailymail.
Teorija jedinstvene izvršne vlasti takođe tvrdi da predsednik ima ovlašćenje da poništi nadzor Kongresa o ograničenjima kao što je mogućnost smenjivanja čelnika nezavisnih agencija. Trampova nova izvršna naredba daje mu moć nad različitim agencijama kao što su Savezna komisija za komunikacije (FCC), Savezna trgovinska komisija (FTC) i Komisija za hartije od vrednosti (SEC).
Rasel Voht, arhitekta kontroverznog "Projekta 2025" i trenutni šef Kancelarije za upravljanje i budžet, smatra se velikim zagovornikom smanjenja izvršne birokratije, naveo je portal Politiko.
Naredba omogućava Vohtu da "uspostavi standarde učinka i ciljeve za rukovodioce nezavisnih agencija, prema potrebi i u skladu sa primenljivim zakonom, i redovno izveštava predsednika o njihovom učinku i efikasnosti u postizanju tih standarda i ciljeva."
Voht, koji je trenutno vršilac dužnosti direktora Kancelarije za zaštitu potrošača, takođe je dobio ovlašćenje da pregleda i menja budžete agencija "kako bi unapredio politike i prioritete predsednika." Tramp tvrdi da bi ovo omogućilo vladi da "bude zaista odgovorna američkom narodu."
Predsednik je takođe smenio čelnike Nacionalne komisije za radne odnose i Kancelarije za etiku u vladi. Voht, zajedno sa Nacionalnim ekonomskim savetom i Savetom za unutrašnju politikuz Bele kuće, sada može da angažuje te agencije da "redovno sarađuju i koordiniraju politiku i prioritete" prema naredbi.
Trump signs bombshell executive order to make himself the most powerful president in history as he enacts controversial Constitutional theory https://t.co/GZDugDYOCQ
— Daily Mail Online (@MailOnline) 19. фебруар 2025.
Naredba takođe nalaže da zaposleni ne mogu "promovisati tumačenje zakona koje se protivi stavu predsednika ili ministra pravde o nekoj pravnoj stvari". Ovaj potez je u skladu sa Trampovim pokušajem da "isprazni močvaru" i ima neograničenu vlast tokom svog drugog mandata.
Tramp je potpisao brojne izvršne naredbe u poslednje tri nedelje, od kojih su mnoge već izazvale pravne izazove i tužbe zbog potencijalne neustavnosti. Ova poslednja naredba verovatno neće biti izuzetak.
Iako naredba ne spominje Donalda Trampa direktno, on je sugerisao da se oslanja na Ilona Maska kao način da progura željene politike nakon što je bio razočaran u blokade u Vašingtonu tokom svog prvog mandata.
Mask je u zajedničkom intervjuu sa Trampom izjavio da je on samo "tehnička podrška" predsedniku. Međutim, Tramp je pojasnio da je pravi Maskov zadatak u federalnoj vladi da prevaziđe birokratski proces i "uradi to."
Predsednik je za Fox News izjavio kako su izvršne naredbe izdavane, ali nisu usvojene efikasno ili na vreme. Međutim, tvrdi da je Mask uspeo da pojednostavi implementaciju. Tramp je našalio da je izabrao Ilona Maska za svoju desnu ruku u Vašingtonu jer "nije mogao da nađe nikoga pametnijeg" od njega, aludirajući na osnivača kompanija Tesla i Spejs Eks.
Rekao je čak da je njegov tim tražio nekog pametnijeg da se pridruži timu, ali nisu uspeli. Tramp i Musk sedili su jedno pored drugog tokom intervjua sa Šonom Hanitijem koji je emitovan u utorak uveče. Njih dvojica su razmenjivali komplimente, što je navelo Hanitija da kaže da se oseća kao da "intervjuiše dva brata".
"Želeo sam nekog stvarno pametnog da radi sa mnom u pogledu zemlje, što je veoma važan aspekt, jer on je zapravo vrlo dobar biznismen", rekao je Tramp o svom "prvom prijatelju".
Mask trenutno vodi novi Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE), koje je Tramp osnovao sa ciljem smanjenja vladine potrošnje, okončanja prevara i smanjenja rasipanja sredstava poreskih obveznika. Do sada je Mask otkazao milijarde dolara u ugovorima sa privatnim firmama koje je dodelilo Ministarstvo obrazovanja i Nacionalni instituti za zdravlje.
Mask se snašao u svojoj ulozi Trampovog izvršioca, nazivajući sebe "tehnologom" i noseći majicu sa natpisom "Tehnička podrška" tokom intervjua. Odbacio je kritike da se ponaša kao predsednik SAD, rekavši da nijedan od Trampovih kabinetskih članova nije bio izabran i da svoju ulogu vidi kao olakšavanje Trampove agende.
"Predsednik je izabrani predstavnik naroda, pa predstavlja volju naroda", objasnio je Mask i dodao:
"Ako birokratija odbija volju naroda i sprečava predsednika da sprovodi ono što narod želi, onda ono u čemu živimo nije birokratija, već birokratska vlast, a ne demokratija".
Autor: Marija Radić