Pregovori predstavnika Rusije i Ukrajine o bezbednosti plovidbe u Crnom moru biće održani 15. i 16. aprila u Ankari, saopštio je u nedelju televizijski kanal Si-En-En Turk, pozivajući se na tursko Ministarstvo odbrane.
U štabu Ratne mornarice Turske u Ankari 15. i 16. aprila biće održani razgovori između delegacija Rusije i Ukrajine o bezbednosti u Crnom moru“, prenosi televizija.
Ministar spoljnih poslova Turske Hakan Fidan izjavio je ranije na konferenciji za medije, održanoj po završetku Diplomatskog foruma u Antaliji, da je Turska spremna da bude domaćin pregovorima dve strane, ukoliko se one saglase.
Lavrov i Fidan razgovarali o situaciji u Crnom moru i Zakavkazju
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se u subotu sa svojim turskim kolegom Hakanom Fidanom na marginama foruma u Antaliji. Dvojica zvaničnika su, kako je saopšteno, razgovarali o bezbednosnoj situaciji u Crnom moru i na prostoru Zakavkazja, kao i o planu narednih bilateralnih kontakata između dve zemlje.
Na sajtu Kremlja 25. marta objavljeno je i zvanično saopštenje o rezultatima sastanka ekspertskih grupa Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, koji je održan u Rijadu. U tekstu se navodi da su, u skladu sa dogovorom predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa, dve strane postigle načelni sporazum o sprovođenju takozvane „crnomorske inicijative“. Taj dogovor obuhvata:
obezbeđivanje bezbednosti plovidbe u Crnom moru,
uzdržavanje od primene sile,
zabranu korišćenja trgovačkih brodova u vojne svrhe,
uvođenje kontrolnih mera u vidu inspekcija plovila.
Međutim, dogovor stupa na snagu tek nakon ispunjavanja niza preduslova, među kojima je i ukidanje sankcija prema „Roseljhozbank“, ruskoj državnoj banci specijalizovanoj za poljoprivredu.
Rusija napustila sporazum iz 2022. godine
Crnomorska žitna inicijativa, potpisana 22. jula 2022. godine između Rusije, Ukrajine, Turske i Ujedinjenih nacija, omogućavala je izvoz ukrajinskog žita, prehrambenih proizvoda i đubriva preko tri crnomorske luke, uključujući Odesu. Inicijativa je bila deo šireg dogovora, čiji drugi segment – memorandum Rusija–UN – predviđa normalizaciju ruskog izvoza hrane i đubriva.
Taj memorandum, koji je bio predviđen na tri godine, obuhvatao je:
ponovno priključenje „Roseljhozbanke“ na SWIFT sistem,
obnovu isporuke poljoprivredne mehanizacije i rezervnih delova,
servisiranje opreme,
ponovno pokretanje rada amonijakovoda Toljati–Odesa.
Rusija je 2023. godine istupila iz sporazuma, uz obrazloženje da su vlasti u Kijevu koristile tzv. humanitarni koridor za izvođenje napada i provokacija protiv ruskih brodova i obalske infrastrukture. Takođe je više puta naglašeno da Zapad nije ispunio obećanja u vezi sa normalizacijom ruskog izvoza prehrambenih proizvoda i đubriva.
Autor: D.B.