AKTUELNO

Pentagon i odbrambeni stručnjaci u velikoj meri se oslanjaju na magnete i retke zemne minerale koji se kopaju ili prerađuju u Kini.

Međutim, ona je sada obustavila izvoz materijala dok bukti trgovinski rat između nje i Sjedinjenih Američkih Država.

Na borbenim avionima američkog vazduhoplovstva, magneti napravljeni od retkih zemnih minerala koji se kopaju ili prerađuju u Kini potrebni su za pokretanje motora i obezbeđivanje hitne energije.

Na precizno vođenim balističkim raketama, omiljenim u vojsci, magneti koji sadrže kineske retke zemne metale rotiraju repna peraja koja omogućavaju projektilima da se ubace na male ili pokretne mete. A na novim električnim i baterijskim bespilotnim letelicama odnosno dronovima kojima upravljaju marinci, retki zemni magneti su nezamenljivi u kompaktnim elektromotorima.

Odluka Kine da uzvrati udarac nakon što im je američki predsednik Donald Tramp brutalno povećao carine, tako što je naredio ograničenja i na izvoz širokom spektra kritičnih minerala i magneta, jeste "metak upozorenja" američkim stručnjacima za nacionalnu bezbednost, industriju i odbranu, rekli su poznavaoci prilika, a preneo je "Njujork tajms".

Širok spektar američkog oružja zavisi od Kine

Najavljujući da će sada biti potrebne posebne izvozne dozvole za šest teških retkih zemnih metala, koji se u potpunosti prečišćavaju u Kini, kao i retki zemni magneti, od kojih se 90 odsto proizvodi u Kini, Peking je podsetio Pentagon - ako ga je zaista potrebno podsetiti - da širok spektar američkog oružja zavisi od Kine.

- Ova odluka je od velike važnosti za našu nacionalnu bezbednost - rekla je Grejslin Baskaran, direktorka Programa za bezbednost kritičnih minerala pri Centru za strateške i međunarodne studije.

Peking bi takođe mogao da pređe sa ograničenja licenciranja na uvođenje carina, kvota ili čak potpunu zabranu.

Retki zemni metali su grupa od 17 elemenata, uključujući neodimijum, itrijum, skandijum i disprozijum, koje je teško razdvojiti u upotrebljive oblike. Oni zapravo uopšte nisu retki, ali ih je teško izvući iz zemlje, a proces njihovog vađenja i prerade u upotrebljiv oblik nosi značajne ekološke troškove.

Oni su prisutni u gotovo svakom obliku američke odbrambene tehnologije. Mogu da formiraju veoma moćne magnete za upotrebu u borbenim avionima, ratnim brodovima, raketama, tenkovima i laserima. Itrijum, na primer, sprečava topljenje motora aviona u toku leta, piše "Njujork tajms".

Prema Ministarstvu odbrane, svaki lovac F-35 sadrži oko 400 kilograma retkih zemnih metala. Nekim podmornicama je potrebno više od 9.200 kilograma materijala.

Širom američke odbrambene industrije, vazduhoplovne i kompanije za oružje imaju male zalihe retkih zemnih metala - industrijski termin za 17 elemenata. To je dovoljno, kažu analitičari odbrambene industrije, da zadovolje svoje potrebe mesecima, a ne godinama.

Zalihe Pentagona dovoljne samo za nekoliko meseci

Pentagon takođe ima zalihe nekih retkih zemnih metala, ali te rezerve nisu dovoljne da održe odbrambene kompanije na neodređeno vreme, rekao je jedan zvaničnik.

- Kina kopa i prerađuje većinu svetskih retkih zemnih metala i dominira lancem snabdevanja - rekao je Aron Džerom, trgovac u Lipman Valtonu, kompaniji za trgovinu metalima sa sedištem u Britaniji.

Ta dominacija u lancu snabdevanja omogućava Pekingu da odrede koliko će koštati oružje koje zavisi od retkih zemnih metala, kako neki navode, dajući mu ogromnu moć nad američkom odbrambenom industrijskom bazom.

Džerom je ukazao na ono što je nazvao "F-35 magnet debakl". Pentagon je 2022. privremeno zaustavio isporuke F-35 nakon što je proizvođač priznao da je legura proizvedena u Kini bila u komponenti stelt borbenog aviona, kršeći federalna pravila nabavke za odbrambenu industriju.

U to vreme, Pentagon je rekao da magnet koji sadrži leguru koja se koristi u delu integrisanog energetskog paketa, ne predstavlja bezbednosni problem. Ali samo mesec dana kasnije, Pentagon je dozvolio da se isporuke nastave dok je tražio drugi izvor za magnete.

Rast cena u odbrambenim kompanijama neizbežan

S obzirom na to da Peking sada zahteva da njegovi izvoznici retkih zemnih metala prvo dobiju izričitu dozvolu od vlade pre nego što pošalju materijal u Sjedinjene Države, američke odbrambene kompanije se uskoro suočiti sa rastom cena, rekli su stručnjaci iz industrije.

Još 1980-ih, Sjedinjene Države su bile lider u proizvodnji retkih zemnih metala, kroz rudnik Mauntin Pas u Kaliforniji. Ali do 2002. godine, ovaj rudnik je zatvoren, a Kina dominira tržištem. Mauntin Pas je sada u vlasništvu MP Materijalsa i ponovo radi, ali nije ni blizu kineske proizvodnje, rekli su stručnjaci iz industrije.

Udruženje vazduhoplovne industrije, koje predstavlja odbrambene ugovarače, pre dve godine ponovo je pozvalo Sjedinjene Države da ojačaju svoj lanac snabdevanja mineralima kako bi bolje obezbedili pristup industriji.

- Globalno liderstvo SAD u vazduhoplovstvu i odbrani zavisi od sigurnog i otpornog lanca snabdevanja - posebno za kritične minerale koji se koriste u proizvodnji najsavremenije tehnologije aviona - rekao je tada Erik Fening, predsednik organizacije.

Sukob Japana i Kine uticao na zastoj u proizvodnji retkih zemnih metala

Kina je u prošlosti naprezala mišiće kada je reč o lancu snabdevanja retkim zemnim metalima. Peking je 2010. zaustavio trgovinu retkim zemnim metalima nakon što je Japan pritvorio kineskog kapetana ribarskog broda. Kineski potez privukao je pažnju Sjedinjenih Država, upozoravajući ih na pretnju koju predstavlja kineska kontrola nad lancem snabdevanja mineralima.

Godine 2017, tokom svog prvog mandata, Tramp je potpisao izvršnu naredbu čiji je cilj bio jačanje američke domaće proizvodnje, a predsednik Džo Bajden je sledio taj primer tokom svoje administracije, izdvajajući još više novca za postrojenja za vađenje i preradu retkih metala.

Pentagon je povećao svoje zalihe od "japanske epizode" iz 2010. godine, i "imamo više zaliha nego što smo imali pre 15 godina", rekao je Den Blumental, viši saradnik na Američkom institutu za preduzetništvo. Ali, dodao je, "to neće trajati dovoljno dugo". Američke odbrambene kompanije, rekao je, "treba da budu veoma zabrinute".

Postoji istorijski presedan, navodno su SAD pronašle alternativu ključnim elementima i mineralima tokom rata. U Drugom svetskom ratu, nemačke podmornice potopile su mnoge savezničke teretne brodove koji su prevozili boksit iz Surinama.

- Potencijalno bismo izgubili rat da nismo dobili alternativne izvore za boksit - rekao je Set Džons, autor knjige "Američka ivica: Veza vojne tehnologije i izvori dominacije velike sile", koja bi uskoro trebalo da se pojavi u prodaji.

Sjedinjene Države su se okrenule Arkanzasu i napravile veliku zalihu boksita iz tamošnjih rudnika, a koji se koristi za pravljenje aviona.

Autor: Aleksandra Aras