Ustav Sjedinjenih Američkih Država deli federalnu vladu na tri grane: zakonodavnu, izvršnu i sudsku.
Ova struktura osigurava da nijedna osoba ili grupa ne može imati previše moći (sistem provere i ravnoteže).
Zakonodavna grana
Ova zakonodavna grana se sastoji od američkog Kongresa. Američki Kongres se sastoji od dva doma: Senata SAD (100 članova) i Predstavničkog doma SAD (435 članova). Senat SAD se sastoji od po dva senatora iz svake države – ukupno 100 senatora. Predstavnički dom se sastoji od broja predstavnika iz svake države na osnovu populacije – ukupno 435 predstavnika. Na primer, Kalifornija – veoma naseljena država – ima 52 predstavnika, dok Južna Dakota – slabo naseljena država – ima samo dva predstavnika. Obe komore imaju posebne agencije i kancelarije koje pružaju podršku Kongresu.
Uloge zakonodavne grane uključuju:
* Pripremu predloga zakona
* Potvrđivanje ili odbijanje nominacija predsednika za rukovodioce federalnih agencija, federalne sudije i članove Vrhovnog suda
* Imaju ovlašćenje da objave rat
Senatori imaju mandat od 6 godina. Svake 2 godine, jedna trećina Senata je na izborima. Senatori imaju duži mandat kako bi imali širi nacionalni pogled i brigu za interese zemlje u celini (dugoročna perspektiva), a ne da stalno odgovaraju na trenutne (kratkoročne) brige glasača. Predstavnici imaju mandat od 2 godine. Kratki dvogodišnji mandat je osmišljen da učini predstavnike odgovornijima prema brigama naroda.
Predlozi za nove zakone (ili "zakonske predloge") mogu nastati ili u Senatu ili u Predstavničkom domu. Međutim, mora postojati saglasnost o konačnom tekstu predloženog zakona od strane dve komore. Često Senat i Dom pregovaraju o tekstu konačne verzije. Ova procedura dovodi do kompromisa kako nijedna od komora ne bi dominirala.
Foto: Pixabay.com
Izvršna grana
Moć izvršne grane je poverena predsedniku Sjedinjenih Američkih Država, koji takođe deluje kao šef države i vrhovni komandant oružanih snaga. Predsednik je odgovoran za sprovođenje i primenu zakona koje donosi Kongres i, u tom cilju, imenuje rukovodioce federalnih agencija, uključujući kabinet. Potpredsednik takođe čini deo izvršne grane, spreman da preuzme predsedništvo ukoliko to bude potrebno.
Kabinet (rukovodioci ili "sekretari" odeljenja) i nezavisne federalne agencije su odgovorni za svakodnevnu primenu i administraciju federalnih zakona. Ova odeljenja i agencije imaju misije i odgovornosti koje se drastično razlikuju, od Ministarstva odbrane do Agencije za zaštitu životne sredine, od Administracije socijalnog osiguranja do Komisije za hartije od vrednosti.
Izvršna grana zapošljava više od 4 miliona Amerikanaca (uključujući članove vojske).
Foto: Pixabay.com
Ključne uloge izvršne grane uključuju:
* Predsednik - Predsednik je šef države, vođa federalne vlade i vrhovni komandant oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država.
* Potpredsednik - Potpredsednik podržava predsednika. Ako predsednik ne može da obavlja svoju dužnost, potpredsednik postaje predsednik. Potpredsednik takođe predsedava Senatom i presudno odlučuje u slučaju izjednačenog glasanja u Senatu.
* Kabinet - Članovi kabineta služe kao savetnici predsedniku. Uključuju potpredsednika, rukovodioce izvršnih odeljenja i druge visoko rangirane vladine zvaničnike. Članove kabineta imenuje predsednik i moraju biti odobreni od strane Senata.
Izvršna grana takođe uključuje izvršna odeljenja, nezavisne agencije i druge odbore, komisije i komitete.
Foto: Pixabay.com
Sudska grana
Sudska grana uključuje Vrhovni sud i druge federalne sudove.
Ona procenjuje zakone tako što:
* Tumači značenje zakona
* Primena zakona na pojedinačne slučajeve
* Odlučuje da li zakoni krše Ustav
Sistem "provere i ravnoteže"
Sposobnost svake grane da odgovori na akcije drugih grana je "sistem provere i ravnoteže".
Svaka grana vlade može da menja akte ili izazove akcije drugih grana:
* Predsednik može staviti veto na zakonodavne akte koje donosi Kongres. Takođe imenuje rukovodioce federalnih agencija i visoke sudske imenike.
* Kongres potvrđuje ili odbija nominacije predsednika. Takođe može smeniti predsednika izvanrednim okolnostima.
* Sudije Vrhovnog suda, koje imenuje predsednik i potvrđuje Senat, mogu poništiti neustavne zakone.