AKTUELNO

Samo tokom 2024. godine Kaspersky je detektovao preko 49 milijardi slučajeva prikupljanja podataka o ponašanju korisnika putem veb trekera globalno.

Porastom praćenja podataka vođenog veštačkom inteligencijom i prediktivnih analiza, rizici po privatnost u vezi sa ovim aplikacijama su sve veći.

Aplikacije koje prikupljaju vaše podatke

Mnoge aplikacije koje svakodnevno koristimo, često bez razmišljanja, tiho prikupljaju osetljive informacije. Neke od najzabrinjavajućih kategorija su aplikacije društvenih mreža. TikTok, Instagram ili Threads neprestano prikupljaju podatke o lokaciji korisnika, navikama pretraživanja, pa čak i glasovne podatke.

Aplikacije za video zapise ili fotografije mogu da koriste AI za pristup galerijama fotografija kako bi analizirale sadržaj i metapodatke. To potencijalno može otkriti vašu geografsku lokaciju i druge lične podatke.

Aplikacije za kupovinu takođe se koriste za prikupljanje podataka o kupovinama, lokaciji, čak i da li smo fizički blizu prodavnice. Slično kao aplikacije za društvene mreže, trgovci mogu da prate kretanja (onlajn i oflajn), stvarajući profil naših navika i ponašanja.

Aplikacije za unapređenje zdravlja i trening dodatno doprinose stvaranju jasne slike o korisniku. Prikupljaju neke od naših najintimnijih podataka, uključujući zdravstvene metrike i dnevne rutine, što sve može biti podeljeno sa trećim stranama/licima.

„Tehnologija je postala sastavni deo naših života, pa je korisnicima lako da se prepuste sjajnim novim aplikacijama i uređajima. Nažalost, ne razmatraju potencijalne kompromise u pogledu privatnosti“, kaže Ana Larkina, Kaspersky stručnjak za sigurnost i privatnost.

„Mnoge aplikacije su kreirane da nas zadive praktičnošću i funkcijama koje pokreće veštačka inteligencija. Ipak, ispod površine često neumoljivo prikupljaju podatke čega većina korisnika nije svesna. U budućnosti, rasprostranjenost pametnih uređaja i aplikacija koje pokreće AI učiniće još težim razlučivanje ko pristupa podacima i zašto. Postoji rizik od stvaranja sveta u kome privatnost više nije standard, već luksuz. Ključno je da korisnici zastanu, pažljivo prouče dozvole i zahtevaju transparentnost. Sve to pre nego što aplikacijama dozvole pristup njihovim ličnim podacima“.

Foto: Pixabay.com

Kako zaštititi privatnost od aplikacija

Kompanija Kaspersky deli pet koraka u okviru obeležavanja Dana zaštite podataka. Sve ih je vrlo lako ispratiti i svi su vrlo logični. Proveravajte dozvole za aplikacije. Uvek pokušajte da onemogućite nepotrebne dozvole (npr. pristup lokaciji za aplikacije kojima to nije potrebno). Budite oprezni i ne prihvatajte dozvole bez razmišljanja tokom instalacije, a odbijte one koje vam deluju nepotrebno.

Koristite alate za privatnost. Koristite VPN da zamaskirate IP adresu i promenite virtuelnu lokaciju. Pobrinite se da za osetljive transakcije koristite anonimizovane metode plaćanja i pretraživače koji pružaju privatnost.

Zatražite od aplikacija da vas ne prate. Omogućite Ne prati podešavanje na vašem uređaju i unutar pojedinačnih aplikacija. Koristite sigurnosno rešenje sa funkcijom Ne prati za dodatno ograničavanje praćenja.

Izbegavajte javne Wi-Fi mreže. Javne ili lažne otvorene Wi-Fi mreže mogu izložiti vaše podatke, stoga uvek gde je to moguće pokušajte da ih izbegnete. Koristite VPN ako se ipak povezujete.

Pregledajte podešavanja aplikacije. Sprovedite detaljnu proveru privatnosti vaših aplikacija i prilagodite podešavanja po potrebi, a deinstalirajte sve aplikacije koje više ne koristite. Većina korisnika pametnih telefona ima instalirane desetine aplikacija, ali svakodnevno koriste samo mali broj njih.

Preduzimanjem proaktivnih koraka za zaštitu vaše privatnosti možete uživati u prednostima tehnologije, a da pritom ne ugrozite svoje lične podatke. Preventivno možete da delujete.

Autor: Marija Radić