Dok februar odmiče i dani postaju duži, narodna verovanja upućuju na dva neosporna znaka da se zima bliži kraju, sneg na Sretenje i buđenje medveda iz zimskog sna.
Prema narodnom verovanju, koje se vekovima prenosi, ova dva događaja na praznik Sretenja Gospodnjeg jasni su i pouzdani pokazatelji promene godišnjih doba.
Sretenjski sneg kao poslednji trzaj zime
Sretenje Gospodnje, koje se obeležava 15. februara, u srpskoj narodnoj tradiciji ima poseban značaj ne samo kao verski praznik, već i kao meteorološki prelomni trenutak.
Postoji verovanje da, ako na Sretenje padne sneg, zima će uskoro oslabiti i ustupiti mesto proleću.
Ova verovanja imaju i svoje prirodno objašnjenje. Februar je mesec u kojem su temperaturne oscilacije česte, a naglo zahlađenje može biti znak da zima daje poslednji trzaj pre dolaska prolećnih dana.
Naš narod veruje da se na praznik Sretenje sreću zima i leto, pa je zima kazala letu: "Pomozi Bog, golo leto! Ti meni daješ gole i bose ljude a ja tebi obučene i obuvene!"
Leto je na to odgovorilo: "Bog ti pomogao, obučena zimo! Istina je da ti meni daješ obučene i obuvene ljude, a ja tebi gole i bose, ali se deca i ljudi više raduju meni nego tebi".
Naime, juče je veći deo Srbije bio pod snežnim pokrivačem, što je građane Srbije obradovalo, jer čvrsto veruju da je vreme niskim temperaturama ove godine odbrojano.
Medvedi, prirodni prognostičari
Još jedan znak da se zima bliži kraju jeste buđenje medveda iz zimskog sna.
Foto: Tanjug/Jovana Kalušević
Prema narodnim verovanjima, ako se medved na Sretenje probudi i izađe iz pećine, to znači da je zima pri kraju i da dolaze topliji dani. Ukoliko, međutim, vidi svoju senku zbog sunčanog vremena, vraća se u jazbinu na još šest nedelja, što najavljuje produženu zimu.
Medved Uroš juče se probudio iz zimskog sna, izašao iz jazbine, ali svoju senku nije ugledao, te je to još jedan jasan znak da je zimi došao kraj!
Autor: Marija Radić