Nutricionista deli i 10 ključnih saveta za prevenciju sa Harvarda.
Zdrav pristup ishrani i pažljivo pripremljen jelovnik, u saradnji sa lekarskim timom, može značajno unaprediti kvalitet života osoba koje se leče od kancera. Konsultacija sa nutricionistom od suštinskog je značaja kako bi jelovnik bio optimalno usklađen sa potrebama pacijentkinje, pružajući joj potrebnu snagu i podršku tokom lečenja, piše za Kurir Olivera Marković.
O tome kako bi trbalo da izgleda ishrana osoba koje se leče od kancera, razgovarali smo sa Majom Babić, licenciranim nutricionistom i coach-em iz oblasti Dizajniranje održivog plana ishrane.
- Budući da je svaka pacijentkinja jedinstvena, ishrana treba biti pažljivo prilagođena njenom zdravstvenom stanju, vrsti terapije i specifičnim potrebama. U ovom procesu, ishrana predstavlja ključnu podršku – pravilno odabrane namirnice mogu doprineti boljoj toleranciji terapija, jačanju imuniteta i obezbeđivanju dodatne energije - objašnjava naša sagovornica.
Ishrana bi trebalo da bude bogata hranljivim sastojcima, sa fokusom na hranu bogatu antioksidansima, poput borovnica, spanaća, brokolija i citrusa, koja pomaže u zaštiti ćelija i podržava regeneraciju organizma i hranu bogatu proteinima koji su vitalni za obnavljanje tkiva i jačanje mišića.
- Preporučuju se nemasni izvori proteina, poput ribe, pilećeg filea, jaja, mahunarki i tofua. Integralni pirinač, kinoa i ovsene pahuljice obezbeđuju energiju i vlakna koja su ključna za probavni sistem.
Zdrave masti, kao što je maslinovo ulje, avokado i orašasti plodovi sadrže omega-3 masne kiseline koje smanjuju inflamaciju i podržavaju zdravlje srca.
Nutricionista napominje da bi trebalo izbegavati prerađenu hranu (proizvodi bogati aditivima, šećerima i transmastima) koja može pogoršati inflamaciju i usporiti oporavak; šećere i rafinisane ugljene hidrate.
- Visok unos šećera povezan je sa povećanjem insulinskog nivoa, što može uticati na rast tumora. Alkohol, preporučuje se potpuno izbegavanje alkohola kako bi se smanjilo opterećenje na jetru i organizam u celini. Prezačinjena i teško svarljiva hrana može iritirati probavni sistem, naročito tokom hemoterapije ili zračenja.
Hidratacija je takođe od presudnog značaja. Unos dovoljne količine vode, čajeva i prirodnih napitaka bez šećera pomaže u detoksikaciji organizma i održavanju energije.
Oko jedne od tri osobe u svetu će tokom života razviti neku vrstu malignog oboljenja. Uprkos ovim sumornim statistikama, lekari su postigli veliki napredak u razumevanju biologije ćelija raka, čime su unapredili dijagnostiku i lečenje.
- Umesto da samo čekate na nova otkrića, možete odmah preduzeti mnoge korake kako biste se zaštitili. Testovi skrininga mogu pomoći u otkrivanju raka u njegovim najranijim fazama, ali uvek treba da budete na oprezu zbog simptoma bolesti - istiće Babić.
Američko društvo za borbu protiv raka razvilo je jednostavan podsetnik pre nekoliko godina - akronim CAUTION (engl. oprez):
• C: Promena u navikama creva ili mokrenja
• A: Rana koja ne zarasta
• U:Neobično krvarenje ili iscurevanje
• T: Zadebljanje ili kvržica u dojci ili drugde
• I: Loše varenje ili poteškoće pri gutanju
• O: Očigledna promena na bradavici ili mladežu
• N:Uporni kašalj ili promuklost
Ovo je, naravno, samo okvirni vodič. Većinu ovakvih simptoma uzrokuju nemaligne bolesti, a rak može proizvesti simptome koji nisu na ovoj listi, poput neobjašnjivog gubitka težine ili umora. Ipak, ovo je koristan podsetnik da slušate svoje telo i obratite se lekaru ako primetite znakove upozorenja.
Rano otkrivanje je važno, ali možete li učiniti još više?
- Da li je moguće smanjiti rizik od dobijanja raka? Iako zvuči predobro da bi bilo istinito, naučnici sa Harvardske škole javnog zdravlja procenjuju da se do 75 odsto smrtnih slučajeva od raka u Americi može sprečiti - dodaje nutricionista.
Deset Harvard zapovesti za prevenciju raka su:
1. Izbegavajte duvan u svim oblicima, uključujući i izloženost duvanskom dimu.
2. Hranite se pravilno
3. Vežbajte redovno
4. Održavajte zdravu telesnu težinu
5. Ograničite unos alkohola Ako konzumirate alkohol, ograničite se na jedno piće dnevno. Prekomerna konzumacija alkohola povećava rizik od raka usne šupljine, grkljana, jednjaka, jetre i debelog creva, kao i raka dojke kod žena. Pušenje dodatno povećava rizik od maligniteta izazvanih alkoholom.
6. Izbegavajte nepotrebnu izloženost zračenju. Radite medicinske preglede zračenjem samo kada je to neophodno. Proverite da li u vašem domu ima radona, gasa koji povećava rizik od raka pluća. Štitite se od ultraljubičastog zračenja iz sunčevih zraka, koje povećava rizik od melanoma i drugih vrsta raka kože.
7. Izbegavajte industrijske i ekološke toksine
8. Zaštitite se od infekcija koje doprinose razvoju raka, uključujući hepatitis viruse, HIV i humani papiloma virus. Mnoge se prenose seksualnim putem ili kontaminiranim iglama.
9. Osigurajte kvalitetan san.
10. Unosite dovoljno vitamina D. Mnogi stručnjaci preporučuju unos od 800 do 1.000 IU dnevno, što je teško postići bez suplemenata. Iako nije dokazano, postoje naznake da vitamin D može smanjiti rizik od raka prostate, debelog creva i drugih maligniteta.
- Pridržavanje ovih pravila može značajno smanjiti rizik od malignih oboljenja i unaprediti opšte zdravlje - ističe Babić.
Autor: Olivera Marković