AKTUELNO

U jeku sezone virusa, veliki broj građana podleže kako gripu, tako i prehladama, ali je vrlo teško samostalno odrediti tačnu razliku u simptomima, zbog čega je obavezno konsultovanje lekara kako bi se izbegle dodatne komplikacije, tvrde stručnjaci. Infektolog doktor Žarko Ranković ističe za Informer da je veoma teško razlikovati simptome prehlade i gripa, ali da postoji samo jedna stvar koja može ukazati da je pacijent zaražen virusom.

- Vrlo je teško razlikovati grip i virus, pogotovo sada kada imamo i kovid. Pacijent može imati istu kliničku sliku i da je u pitanju grip, ali i virus ili kovid. Simptomi za sve tri vrste infekcije su isti: povišena telesna temperatura, zapušenost nosa, malaksalost, i upravo zbog toga je nemoguće razlikovati grip, virus i kovid - navodi naš sagovornik i dodaje:

- Ono što je primećeno u praksi u poslednjem periodu je da je glavobolja retki simptom kod prehlade, a da je neizostavan u slučaju gripa. To je možda glavni simptom koji ukazuje na razliku između prehlade i gripa.

Kako ističe doktor Ranković, lečenje gripa i prehlade se odvija na isti način, a svi pacijenti treba da se obrate izabranom lekaru kako bi se utvrdilo da li je potrebna primena antibiotika.

- I grip i prehlada se leče gotovo na isti način. Ključno je da pacijent miruje, pije dosta tečnosti, redovno uzima vitamin C, pije tople napitke i često provetrava prostoriju u kojoj boravi. Takođe, moram da napomenem, pacijent nikako samostalno ne sme da uzima antibiotike, jer se oni uzimaju samo i isključivo kada ih lekar odobri na osnovu kliničke i krvne slike. Lekari na osnovu visine CRP-a i leukocita donose zaključak da li se radi o virusu ili upali, a potom određuju i koji antibiotik u kojoj količini se uzima - ističe doktor Ranković.

Dodaje da je potreban individualni pristup svakom pacijentu, s tim da se različiti organizmi različito nose sa istim ili sličnim simptomima.

Foto: Unsplash.com

- Dolaze pacijenti oboleli od prehlade sa bolovima u zglobovima i mišićima, a sa druge strane imao sam i pacijente sa gripom koji nisu imali tešku kliničku sliku i imali blage simptome, tako da je sve individualno. Svaki organizam je priča za sebe - navodi naš sagovornik.

Doktor Ranković savetuje da je ključna preventiva zapravo vakcinacija koja može sprečiti dodatne komplikacije, pa čak i fatalan ishod.

- Efikasna sezonska vakcinacija protiv gripa savetuje se starijima od 65 godina, hroničnim bolesnicima, dijabetičarima, ali i trudnicama. Naravno, i mladi zdravi ljudi treba da se vakcinišu. Za ceo svoj radni vek nisam imao priliku da od gripa umre pacijent, čak ni onaj koji je hronični bolesnik, ukoliko je vakcinisan sezonskom vakcinom - zaključio je doktor Ranković.

Podsetimo, prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji je ukupno registrovan 14.081 slučaj oboljenja sličnih gripu, sa srednjim intenzitetom virusne aktivnosti, a u naredne dve nedelje se bližimo piku obolevanja.

Autor: Aleksandra Aras